Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Kiedy wypadają ferie zimowe 2022?

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczął się 1 września i potrwa do 24 czerwca. W tym czasie dłuższa przerwa od szkoły wypadnie od 23 do 31 grudnia, tzw. przerwa świąteczna, a zaraz po niej wypadają ferie zimowe. W kwietniu jeszcze czeka na uczniów przerwa wiosenna od 14 do 19 kwietnia. Kiedy wypadają ferie zimowe i jak długo potrwają w 2022 roku?

Przerwa świąteczna 2021/2022

Przerwa świąteczna to okres wypadający pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, a Nowym rokiem i w roku szkolnym 2021/2022 wypada to na czas od 23 do 31 grudnia. Warto w tym miejscu podkreślić, że 23 grudnia wypada w czwartek, 24 grudnia w piątek, a więc o ile dzieci będą już w szkole, my, dorośli, wciąż będziemy musieli pracować.

To ważna informacja, szczególnie że po nowym roku, z racji wypadającego Nowego roku w sobotę, pracodawca będzie musiał nam zwrócić jeden dzień wolnego, a 6 stycznia czeka na kolejne święto, tj. Święto Trzech Króli (czwartek). Jeśli w tym czasie planujecie urlop, to warto pamiętać o kalendarzu korzystnego planowania urlopu, który podpowiada nam, że możemy w styczniu dobrać 3 dni wolnego z puli urlopów i w ten sposób 9 dni odpoczywać.

Warto też wspomnieć, że do 9 stycznia 2022 roku w szkołach obowiązuje nauka zdalna, a więc przy odrobinie szczęścia możecie zabrać komputery do walizki i po prostu pracować i uczyć się, gdzieś w górach, nad morzem lub leżąc na plaży w ciepłych krajach, a przynajmniej przebywając w hotelu.

Powyższa informacja to pomysł na spędzenie przerwy świątecznej i nowego roku, bowiem od 20 grudnia 2021 roku uczniowie będą już na nauce zdalnej, a więc tydzień przed świętami spędzą w domu, tak samo, jak czas w przerwie między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem.

Ferie zimowe 2022 dla poszczególnych województw

Ferie zimowe 2022

Ferie zimowe to czas przerwy od nauki między semestrami, wakacje zimowe, jak niektórzy mawiają, kiedy mamy okazję odpocząć z pociechami zazwyczaj w górach, a przynajmniej wysłać je tam na zimowe szaleństwo. Grudzień i styczeń to też dobry moment, aby zadbać o bezpieczny urlop w górach i rozważyć wybór ubezpieczenia turystycznego, jak również upewnić się, że nasze dzieci posiadają ubezpieczenie NNW.

 • Jeśli nie posiadasz jeszcze ubezpieczenia NNW dla dziecka lub ubezpieczenia turystycznego, skontaktuj się z naszym agentem – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń aby dowiedzieć się więcej. Polisę możesz zakupić online lub przez telefon. Porównamy dla Ciebie oferty kilku firm ubezpieczeniowych.

Kiedy wypadają ferie zimowe w 2022 roku? Sprawdźmy co podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki.

 • 17 – 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

 • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

31 stycznia – 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie,zachodniopomorskie

 • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Organizacja roku szkolnego 2021/2022

Poniżej przypominamy także o organizacji roku szkolnego w 2021/2022 roku:

 • Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych – 1 września 2021 r.;
 • Zimowa przerwa świąteczna – 23 – 31 grudnia 2021 r.;
 • Ferie zimowe: 17 – 27 lutego 2022 r. (dokładne daty w danych województwach znajdują się wyżej w artykule);
 • Wiosenna przerwa świąteczna – 14 – 19 kwietnia 2022 r.;
 • Egzamin ósmoklasisty – dokładną datę ustali dyrektor CKE
 • Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach – 24 czerwca 2022 r.;
 • Wakacje – 25 czerwca – 31 sierpnia 2022 r.

Jak zaplanować urlop w 2022 roku?

Za Nowy Rok w 2022 roku pracodawca odda Ci dodatkowy dzień. Planując urlop już w styczniu 2022 roku, możesz zacząć go 1 i skończyć 9 dnia, a wybrać jedynie 3 dni z puli dni urlopowych, które przysługują Ci ustawowo. Dodatkowo pamiętaj, że do 9 stycznia (przynajmniej) obowiązuje nauka zdalna, co oznacza, że możesz wyjechać z komputerem i prowadzić naukę, np. z hotelu. Korzystając z telefonów komórkowych, możesz udostępnić sieć WiFi dla innych urządzeń, na których uruchomisz narzędzia do nauki zdalnej, np. Microsoft Teams.

Poniżej znajdziesz inne propozycje urlopu na 2022 rok:

 • od 16 do 24 kwietnia,
 • od 30 kwietnia do 8 maja,
 • od 11 do 19 czerwca,
 • od 13 do 21 sierpnia,
 • od 29 października do 6 listopada, możesz przedłużyć do 13 listopada,
 • od 24 grudnia do 1 stycznia 2023 roku.

Dodatkowe informacje o kalendrzu dni wolnych i planowaniu urlopu na 2022 rok, znajdziesz w osobnych artykułach:

Czy ubezpieczenie dla uczniów jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, gdyż szkoła posiada polisę OC. Jednak nie jest to korzystne rozwiązanie dla rodziców, którzy mogą domagać się odszkodowania z tej polisy, jedynie wtedy, kiedy dojdzie do zdarzenia na terenie szkoły i z przyczyn od niej zależnych. Ubezpieczenie szkolne, czyli ubezpieczenie NNW dla dzieci, to klasyczn, prywatne ubezpieczenie, które chroni nasze dziecko przez cały rok, także poza terenem szkoły, jak również podczas ferii zimowych i wakacji.

Jeśli Twoje dziecko chodzi do szkoły, prawdopodobnie otrzymałeś ofertę ubezpieczenia szkolnego, czyli tzw. ubezpieczenia grupowego dla uczniów. Jeśli z niej nie skorzystałeś, kup teraz ubezpieczenie przed rozpoczęciem ferii zimowych 2022.

Gdzie kupić ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie turystyczne?

Z pomocą naszego agenta wybierzemy dla Ciebie również najlepsze i najtańsze ubezpieczenie. Zarówno ubezpieczenie nieruchomości, jak i samochodu, ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie turystyczne, które może być niezbędne podczas urlopu. Ubezpieczenie Opole / Polisa OC / Ubezpieczenie mieszkania – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń