Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Zalety i wady kamer CCTV

Jedną z głównych zalet kamer jest generalnie możliwość zainstalowania ich w dowolnym miejscu. Alternatywnie można je podłączyć bezpośrednio za pomocą telefonu komórkowego, modemu, adaptera bezprzewodowego lub NVR. Aby przeprowadzić transmisję obrazu wideo przez sieć w czasie rzeczywistym, musisz podłączyć do tej sieci kamerę CCTV . Przesłany obraz można wyświetlić za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej.

Korzystanie z dodatkowych narzędzi programowych i rejestratorów wideo pozwala wydobyć dodatkowe funkcje z systemu monitoringu wideo. Zainstalowanie kamery IP CCTV zasadniczo oznacza nadanie jej adresu IP. Po instalacji otrzymujesz wysokiej jakości obraz skompresowany w dobrze znanych formatach. Dzięki temu kamery CCTV IP są głównym standardem transmisji danych w sieciach, w tym w systemach monitoringu wizyjnego.

Praca z analogowym sygnałem wideo

Analogowy sygnał wideo przechodzi proces digitalizacji. Odbywa się to albo przez samą kamerę wideo IP CCTV , albo przez serwer wideo. Dalszy zapis odbywa się na rejestratorze, w tym nawet zdalnym. Obraz jest oglądany z komputera lub ekranów monitorów bezpieczeństwa za pośrednictwem serwera IP. Funkcje te mogą być realizowane w dowolnej kolejności. Na przykład wyprowadzasz obraz z komputera osobistego za pomocą oddzielnej kamery CCTV IP, a nagrany obraz wyprowadzasz z dowolnego rejestratora wideo.

Sieciowy system nadzoru wideo będzie kosztował więcej niż system analogowy. Jednak decydującym czynnikiem przemawiającym za systemami IP jest ich funkcjonalność i znacznie szerszy wachlarz możliwości, o których opowiemy Wam później.

Jeden standardowy kabel może przesyłać sygnał cyfrowy, a tym samym wyprowadzać obrazy z setek kamer wideo IP. Możesz także oglądać obrazy w czasie rzeczywistym i sterować nimi za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, zdalnie, będąc w zupełnie innym miejscu: z domu, z biura, czy innej instytucji, a nawet nagrywać dźwięk.

Główne zalety monitoringu IP:

  • możliwość budowy zarówno prostych (1 kamera CCTV ) jak i złożonych systemów monitoringu (duża ilość kamer CCTV );
  • Kamery IP mogą pracować w trybie offline bez łączenia się z komputerem;
  • dostęp do kamery IP CCTV możliwy jest z Internetu lub dowolnego komputera podłączonego do sieci lokalnej;
  • system nadzoru można zbudować w istniejącej sieci komputerowej bez dodatkowego układania kabli;
  • czujniki ruchu w kamerach wideo pozwalają nagrywać zarówno dźwięk, jak i wideo tylko wtedy, gdy w polu widzenia kamery występuje ruch;
  • obraz jest przesyłany przez sieć w postaci zaszyfrowanej, co pozwoli uniknąć podszywania się lub przechwytywania informacji;
  • wiele kamer CCTV IP obsługuje dwukierunkową transmisję dźwięku i obsługuje pocztę elektroniczną, serwery FTP, usługi w chmurze i wiele strumieni danych.

Nadzór wideo IP to przede wszystkim możliwość kontroli. Możesz zdalnie sterować biurami, oddziałami, magazynami, domami, bankami, hotelami, miejscami rozrywki, fabrykami, stacjami benzynowymi, stacjami kolejowymi i okolicami. Co więcej, odległość między punktami kontrolnymi a bezpośrednim położeniem systemów nadzoru wideo może być zupełnie inna i w zasadzie nie ma znaczenia. Za pomocą takich systemów nadzoru wideo można rejestrować liczbę odwiedzających supermarket (umieszczając kamery przy wejściach i wyjściach) oraz rejestrować fakty oszustwa, kradzieży i innych ważnych incydentów.

Digitalizacja obrazu odbywa się bezpośrednio w samej kamerze IP CCTV , co odciąża system centralny. W ten sposób liczba komunikacji jest zmniejszona, ale jakość obrazu pozostaje wysoka.

Wykorzystanie sprzętu komputerowego i sieciowego o otwartych standardach branżowych w systemach monitoringu wizyjnego IP obniża koszt samych systemów. Jednak same kamery IP są nieco droższe od kamer analogowych. Wykorzystuje również standardowe serwery do przechowywania i nagrywania danych wideo, co również wpływa na rentowność.

Systemy nadzoru wideo IP można łatwo rekonfigurować lub migrować. Możesz je zamontować podczas budowy swoich obiektów, a następnie przenieść się do nowego obiektu.

Wady nadzoru wideo IP

Pomimo wszystkich zalet systemy IP mają niewielką liczbę wad. Przede wszystkim występują trudności z integracją urządzeń różnych producentów w systemie z oprogramowaniem firm trzecich. W prostych słowach jest to heterogeniczność urządzeń i oprogramowania. Ale w tej chwili już powstało międzynarodowe forum ONVIF, na którym opracowano otwarty standard dla systemów nadzoru, który pozwoli łączyć sprzęt różnych producentów. A dzięki temu już niedługo będzie można uniknąć konfliktów sprzętowych różnych producentów.

Tworzenie wysokiej jakości systemów nadzoru wideo o różnej objętości wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia ostatecznych celów i konkretnych zadań klienta.