Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Nowy taryfikator mandatów 2022

Od 1 styczna 2022 roku kierowców obowiązuje nowy taryfikator mandatów, na podstawie którego, będą karani za różnego rodzaju wykroczenia, np. przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub nie stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych. O ile większość punktów taryfikatora nie zmienia zbyt swojej wartości, to za niektóre wykroczenia, kierowcy mogą być zaskoczeni, kiedy zobaczą ile przyjdzie im zapłacić. Sprawdź nowy taryfikator mandatów 2022.

Nowy taryfikator mandatów 2022

Kierowcy nie mają lekko w naszym kraju, jak nie rosnące ceny polis OC, podwyżki cen paliw, to jeszcze od 1 stycznia 2022 roku, nowy taryfikator mandatów. Czy wyższe kwoty za wykroczenia drogowe to powód do zmartwień, czy raczej kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa. Temat budzi wiele kontrowersji, ale jak bardzo byśmy podzielali, że przepisy drogowe trzeba przestrzegać, to dla wielu kierowców może okazać się, że chwila nieuwagi będzie ich naprawdę dużo kosztowała.

Pomimo że taryfikator mandatów to ponad 300 wykroczeń, tak naprawdę cennik zmienił się tylko dla wybranych z nich, które zdaniem specjalistów i rządu, mają największy wpływ na bezpieczeństwo.

Według nowego taryfikatora 2022 mandat za przekroczenie prędkości o 71 km/h wyniesie 2500 tys. zł. Kwota ta wzrośnie do 5 tys. zł w warunkach recydywy. Za rozmowę przez telefon w czasie jazd zapłacimy 500 zł. Niebezpieczne i niezgodne z przepisami wyprzedzanie to 1000 zł mandatu, a przejazd przez tory i zignorowanie sygnałó lub opuszczonych rogatek to 2000 zł i dokładnie tyle samo zapłaci także pieszy, jeśli zdecyduje się ominąć zabezpieczenia. To wzrost ze 100 zł do 2000 zł.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wzrosły kary za przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym czy jazdę pod wpływem alkoholu.

Zmieni się wysokość mandatu dla kierowców, którzy próbują ukryć tablice rejestracyjne. Ich zasłanianie czy jakiekolwiek ozdabianie, np. przyklejonym liście, może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł, gdzie do tej pory było to zaledwie 50 zł.

Jazda z małymi tablicami rejestracyjnymi, o ile pojazd nie posiada zmniejszonych wymiar miejsca przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej, zakończy się mandatem w wysokości 300 zł.

Pozostałe zmiany znajdziesz w dalszej części artykułu. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko prędkość, ale również zachowanie na przejściach dla pieszych i przed nimi. Pomimo że jazda na zderzaku jest karana od dłuższego czasu, także w tym temacie warto pochylić się w postanowieniach noworocznych, ponieważ Policja coraz częściej sięga po drony, których chętnie używa na drogach szybkiego ruchu, w okolicach przejść dla pieszych oraz na przejazdach kolejowych. Technologia jest, Policja korzysta z niej i łamanie przepisów staje się po prostu nieopłacalne, a często nie wynika z warunków drogowych, co naszego gapiostwa lub cwaniactwa.

Jaki mandat za jakie wykroczenie?

Ile wyniesie mandat za przekroczenie prędkości?

Mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wyniesie do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej — o 41-50 km/h – 1000 zł; o 51-60 km/h – 1500 zł; o 61-70 km/h – 2000 zł; o 71 km/h i więcej – 2500 zł. Zgodnie z powyższym, jeśli kierowca jest w recydywie, wysokość mandatu liczona jest razy 2. Jeśli więc zdarzy nam się wjechać do miasta, na ograniczenie do 50 i przejechać się 121, to zapłacimy 5000 zł mandatu.

Ile wynosi mandat za jazdę na zderzaku?

Tutaj taryfikator nie uległ zmianie, ponieważ jeszcze w czerwcu zeszłego roku, mandat został ustalony kwotą 500 zł. W nowych przepisach dodatkowo wskazano niezachowanie bezpiecznej odległości w tunelu, co również będzie podlegało grzywnie 500 zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na wielu drogach, autostradach, ekspresówkach, Policja korzysta z dronów, to namierzania kierowców, którzy nie zachowują bezpiecznej odległości, jak również rozmawiają przez telefon komórkowy.

Jaki mandat za jazdę pod wpływem alkoholu?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających to minimum 2500 zł kary lub kara aresztu. Zmiana w ustawie dotknie także rowerzystów i właścicieli pojazdów takich jak hulajnoga, ponieważ na nich czeka minimum 1000 zł mandatu.

Jaki mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Nie mniej niż 1500 zł mandatu zapłacimy za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych i tak samo za wyprzedzanie na przejściu lub przed przejściem, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, przed przejściem. Tyle samo również wyniesie mandat za jazdę po chodniku i po przejściu dla pieszych.

Jaka kara za niewskazanie sprawcy przewinienia?

To, co do tej pory uchodziło wielu kierowcom na sucho, od nowego roku zostało zmienione i za nie wskazanie sprawcy przewinienia, właściciel pojazdu może otrzymać mandat w wysokości 8 tysięcy złotych. Chodzi tu m.in. o niewskazanie sprawcy wykroczenia, np. widocznego na zdjęciu z fotoradaru, który danego dnia użytkował pojazd.

Kiedy kasowane są punkty karne?

Po zmianie przepisów punkty karne będą kasowane nie po roku, a po dwóch latach od opłacenia mandatu. Nadal kierowcy mogą odbyć szkolenie, które pozwoli im zmniejszyć liczbę punktów karnych, ale w okolicach października 2022 roku, również w tym obszarze nastąpią zmiany i nie będzie docelowo to już możliwe.