Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Różnica między kamerą IP a kamerą CCTV

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje systemów nadzoru wideo, CCTV (telewizja przemysłowa), zwane również kamerami analogowymi oraz kamery IP, zwane również kamerami sieciowymi. Zarówno systemy CCTV, jak i systemy IP przesyłają wideo do żądanego miejsca docelowego. Porównując systemy CCTV z kamerami IP, oba mają zalety i wady. 

Kamera CCTV i kamera IP

Systemy CCTV konwertują sygnał wideo do formatu, który może być używany przez telewizory, magnetowidy lub rejestratory DVR. Kamery IP konwertują sygnał wideo na pakiety IP, które mają być przesyłane przez sieć danych lub Internet do sieciowego urządzenia pamięci masowej, takiego jak serwer, NAS, lub poprzez przechowywanie w kamerze. Dodatkową zaletą systemu IP jest wykorzystanie urządzeń sieciowych, które mogą rozszerzyć zakres kamer IP poza zakres systemu CCTV.

W przeszłości systemy CCTV miały niższą początkową cenę w porównaniu z systemami IP. Jednak to się szybko zmienia, ponieważ kamery IP i urządzenia pamięci masowej wykazują ciągły spadek cen. Nadzór wideo IP szybko staje się standardem nadzoru wideo. Dzięki zaawansowanym funkcjom, skalowalności i spadającemu całkowitemu kosztowi posiadania, IP w porównaniu z CCTV nie jest już trudną decyzją.

Sprawdź także:

Dlaczego kamera IP jest lepsza?

Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których wybór kamer IP jest o wiele lepszą decyzją, niż wybór kamer CCTV:

  • Jakość video: kamery IP oferują znacznie lepszą jakość obrazu video niż kamery analogowe. Obraz jest o wiele bardziej szczegółowy, dodatkowo oferując, np. takie opcje jak zoom cyfrowy czy lepszą integrację z systemami videoanalityki.
  • Rozdzielczość: w dużym uproszczeniu rozdzielczość obrazu może być większa nawet od 6 do 20 razy bardziej niż w przypadku kamer analogowych.
  • Media transmisyjne: kamery IP, jak i analogowe mogą korzystać z sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej, ale w przypadku kamer IP nie ma żadnych ograniczeń w jakości przesyłanego obrazu.
  • Połączenie bezprzewodowe: kamery IP są stworzone do pracy z sieciami bezprzewodowymi, co czyni je świetnym wyborem do montażu w trudno dostępnych miejscach,
  • Bezpieczeństwo: kamery analogowe są znacznie bardziej podatne na naruszenia bezpieczeństwa, ponieważ przekazy mogą zostać fizycznie przechwycone, a taśmy i urządzenia nagrywające mogą zostać skradzione. Kamery IP utrudniają przechwycenie danych. Szyfrują i kompresują dane przed przesłaniem ich przez Internet na serwer i mają obsługę VPN.
  • Możliwość rozbudowy: Kamery IP oferują większe możliwości rozbudowy i skalowalności niż kamery analogowe. Zwykle wszystko sprowadza się do przyłączenia kamery do sieci, co nie musi generować żadnych dodatkowych kosztów wymiany rejestratorów obrazu.
  • Łatwość instalacji: kamery analogowe wymagają więcej okablowania niż kamery IP. Kamera analogowa, może wymagać ułożenia nawet trzech przewodów, aby wszystkie dane były prawidłowo przesyłane z niej.

Instalacje alarmowe i monitoring Opole – kontakt

Jeśli rozważasz instalacje alarmowe w domu lub mieszkaniu, montaż kamer lub innych systemów w antynapadowych, skontaktuj się z nami. Zapytaj także o ubezpieczenie domu i mieszkania. W ofercie Unitrez – Agencja ochrony, znajdziesz szereg usług zapewniających szeroko pojętą ochronę osób i mienia. Oferuje m.in. usługi patrolowe, video patrol, analityka obrazu, ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenie domu, kamery monitoringu i inne.