Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

O ile wzrasta OC po kolizji?

Na cenę polisy OC wpływa wiele czynników, mających swoje podłoże w pojeździe, którego ubezpieczenie dotyczy, jak również historii jego właściciela, np. wieku, czasu posiadania prawo jazdy oraz, co ważne, historii bezszkodowej jazdy. Po wykupieniu polisy OC wielu kierowców już narzeka, na wysoką składkę, a gdy tylko coś stanie się na drodze, spowodują kolizję, pojawia się kolejne pytanie, o ile wzrośnie cena polisy OC w kolejnym roku. Czy jest powód do zmartwień?

Cena polisy OC od czego zależy?

Im dłużej mamy prawo jazdy, im mniej szkód wyrządzamy na drodze, tym w teorii nasza składka OC tanieje. Ubezpieczyciele nagradzają w ten sposób dobrych kierowców oraz kierowców z dłuższym stażem. Oczywiście cena polisy OC zależy też od samego pojazdu, którym się poruszamy czy miejsca zamieszkania. Zakładając jednak, że jeździsz bezpiecznie i nie spowodowałeś kolizji, po kilku latach z pewnością odczujesz, że cena polisy OC maleje.

Co się stanie, gdy spowodujesz kolizję? W teorii większość ubezpieczycieli anuluje Ci część zniżek, przez co odczujesz wzrost ceny polisy OC. Jednak nie ma jednej zasady czy reguły, która by to określała. W teorii za każdy rok bezpiecznej jazdy samochodem zyskuje się około 10% zniżki. I tak większość kierowców potwierdza, że jest, ale różne firmy różnie to obliczają i nie ma żadnych przepisów, które to regulują. To po prostu oferta ubezpieczyciela.

Zniżka na polisę OC

Jeśli więc uzyskasz zniżkę, możesz ją po prostu utracić. I tak też się dzieje, chociaż i tu nie należy z góry zakładać, że cena polisy OC drastycznie skoczy w górę. Przede wszystkim należy przyjąć, że cena polisy OC nie jest wysoka, a wybór nawet najtańszej oferty nie zmienia nic w zakresie jej działania. Jeśli więc przyjmemy że średnio polisa OC kosztuje 1000 zł, 10% zniżki w kolejnych latach może nam obniżyć cenę, a spowodowanie kolizji podwyższyć. Czy jednak zyskując 10% każdego roku, stracimy także 10% po każdym roku jazdy, gdy mieliśmy stłuczkę?

Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe same dyktują zasady przyznawania zniżek i ich odbierania, nie ma żadnej reguły, która by to określała. Analizując oferty i komentarze użytkowników pojazdów, część firm z powodu szkody zwiększa składkę OC o 20%, a nawet o 30%. To wciąż nie jest nic, co daje nam konkretną odpowiedź. Ile wzrośnie OC po szkodzie? Warto w tym miejscu odnieść się do warunków umowy z konkretnym ubezpieczycielem, a dokładnie tabeli procentowej, która zostanie ustalona i powinna wykazać powód utraty zniżki oraz wysokość zmiany w cenie. Istotne będzie także, do ilu faktycznie zdarzeń doszło podczas jednego roku, ale też w ciągu ostatnich lat.

Cena polisy OC a wiele pojazdów

Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, o ile wzrasta OC po kolizji czy na jak długo traci się zniżki, w jakiej wysokości i ile będzie kosztowała polisa OC, jeśli spowodowałeś kolizję lub wypadek, to najszybciej uzyskasz odpowiedź od agenta ubezpieczeniowego konkretnej firmy. Odpowiedź uzyskasz dopiero po obliczeniu wartości szkody i analizie jej przyczyny. Następnie po sprawdzeniu historii Twojej jazdy.

O ile określenie o ile wzrośnie cena OC po kolizji, nie jest łatwe, chociaż możemy przyjąć, że składka nie powinna przekroczyć wartości początkowej, to jest jeszcze jedna wiadomość dla kierowców, smutna. Należy pamiętać, że polisa OC dotyczy jednego określonego pojazdu, ale wystawiana jest na właściciela lub współwłaściciela tego pojazdu. Niesie to za sobą dwie główne konsekwencje: jeśli masz kilka pojazdów i wiele polis, tracisz zniżki na wszystkich pojazdach. Jeśli jeden pojazd ma kilku współwłaścicieli, to niezależnie kto nim prowadził, wszyscy poniosą tego konsekwencje. Możesz, podczas wyboru polisy OC, zapytać agenta, czy wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia historię pojedynczego kierowcy, może się okazać, że korzystne będzie, pomimo wcześniejszej szkody, wykupienie polisy OC przez współwłaściciela, który wcześniej nie kupował polisy, ale ma dłuższy i lepszy staż prawa jazdy.

Warto pamiętać, że lojalność jest opłacalna i wiele towarzystw, nawet po stłuczce, potrafi docenić wybór ich oferty i może okazać się, że przedłużenie polisy będzie korzystniejsze niż szukanie nowej.

Tania polisa OC – porównaj ceny ubezpieczenia OC

Miałeś stłuczkę? Nie wiesz, o ile wzrośnie cena polisy OC? A może po prostu zukasz taniego ubezpieczenia samochodu w Opolu? Zadzwoń: (+48) 77 457 80 13 i poznaj ofertę Ubezpieczenia Opole – Agencja Ochrony Unitrez. Oferujemy ubezpieczenia samochodu, OC i AC, ubezpieczenie opon i szyb, a także inne ubezpieczenia, np. domu, mieszkania, turystyczne i ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie grupowe dla firm.