Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny czy polisa OC?

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny zapewnia ochronę poszkodowanym, którzy nie mogą otrzymać wypłaty świadczeń z polisy OC sprawy wypadku czy kolizji. Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie, jaki każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać, aby został dopuszczony do ruchu. Jest jednocześnie ubezpieczeniem chroniącym interesy właściciela pojazdu i zapewniającym wypłatę świadczeń poszkodowanym. Czy można UFG i polisę OC traktować zamiennie?

UFG i polisa OC – informacje podstawowe

Każdy dopuszczony do ruchu pojazd musi mieć ważną polisę OC, ubezpieczenie, które w razie kolizji lub wypadku chroni sprawcę przed konsekwencjami finansowymi. Pozwala na wypłatę odszkodowania poszkodowanemu i robi to firma ubezpieczeniowa. Sprawca nie otrzymuje z tytułu polisy OC żadnych świadczeń, ale też nie ponosi konsekwencji skutków czynu jaki popełnił, począwszy od naprawy pojazdu poszkodowanego po stłuczce czy wypłaty odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu innego uczestnika ruchu.

Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny to fundusz, na który składają się wszystkie firmy ubezpieczeniowe, m.in. z części składek, opłacanych przez właścicieli pojazdów i wykupionych polis OC. Zadaniem funduszu, w dużym uproszczeniu, jest pomoc poszkodowanym. Do takich sytuacji można zaliczyć m.in. brak polisy OC sprawcy kolizji czy wypadku lub ucieczkę z miejsca zdarzenia, tj. braku możliwości ustalenia sprawcy zdarzenia.

Polisa OC oraz UFG są ze sobą związane finansowo i dla poszkodowanych, pełnią zbliżoną funkcję. Jednak nie należy stosować ich zamiennie ani zakładać, że brak polisy OC zostanie zrekompensowane działaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zostanie, ale tylko w określonych, wskazanych wyżej sytuacjach.

Czy UFG sprawdza wszystkich kierowców?

Należy pamiętać przy tym, że UFG to nie tylko fundusz, ale cała organizacja, która zajmuje się również kontrolą polis OC, a więc i nakładaniem kar na kierowców, którzy nie mają polisy OC pojazdu lub spóźnili się z jej opłaceniem. Weryfikacja danych odbywa się sukcesywnie, dlatego, jeśli nie posiadasz polisy OC i nie otrzymałeś wezwania od UFG, nie oznacza, że nie poniesiesz tego konsekwencji, nawet jeśli zwłoka w braku OC trwała kilka dni.

Czy na stronie UFG mogę sprawdzić ważność polisy OC?

Na stronie UFG możesz także sprawdzić ważność polisy OC, a dokładnie zweryfikować, czy w danym dniu, dla wybranego pojazdu (identyfikowanego po numerze tablic rejestracyjnych lub numerze VIN) była wykupiona i ważna polisa OC. To przydatne rozwiązanie, np. podczas spisywania oświadczenia sprawcy kolizji, kiedy chcemy upewnić się, że nie będziemy mieli komplikacji przy otrzymaniu odszkodowania.

Sprawca bez ważnej polisy OC – co robić?

W sytuacji, w której sprawca kolizji nie miał ważnej polisy OC lub wiesz już o tym, podczas spisywania oświadczenia sprawcy kolizji, po prostu wypełnij dokumenty, zbierając wszystkie dane pojazdu i kierowcy. O wypłatę odszkodowania możesz zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprawca kolizji czy wypadku, jeśli nie miał ważnej polisy OC, będzie musiał zwrócić świadczenie do UFG, a więc ponieść jego pełne konsekwencje.

Ta sytuacja pokazuje, że UFG nie działa zamiennie z polisą OC. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu. Poszkodowany po prostu otrzyma wypłatę świadczenia z funduszu gwarancyjnego lub bezpośrednio od ubezpieczyciela.

Tania polisa OC – porównaj ceny ubezpieczenia OC

Jeśli nie chcesz płacić kar za brak OC, a jednocześnie rozumiesz już, że brak polisy OC nie zrekompensuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zadbaj o to, aby wykupić polisę OC i opłacać ją w terminie. Szukasz taniego ubezpieczenia samochodu w Opolu? Zadzwoń: (+48) 77 457 80 13 i poznaj ofertę Ubezpieczenia Opole – Agencja Ochrony Unitrez.