Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Czy OC musi być na właściciela pojazdu?

Na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, polisa OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że każdy zarejestrowany pojazd powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC. Polisę OC może kupić właściciel lub współwłaściciel zarejestrowanego pojazdu.

Kto może kupić polisę OC?

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, którą może być właściciel lub współwłaściciel pojazdu. Mimo to, pojazd taki, może użytkować dowolna osoba, posiadająca stosowne uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii B dla pojazdów osobowych. Brak polisy OC lub zakończenie jej ważności, bez odnowienia, skutkuje karami. 

  • Sprawdź, jakie są kary za brak polisy OC

Polisę OC kupuje właściciel i współwłaściciel, z pojazdu może korzystać dowolna osoba posiadająca stosowne uprawnienia. Jeśli kierowca spowoduje kolizję czy wypadek, ubezpieczenie zostanie wypłacone z polisy właściciela pojazdu, a ewentualne roszczenia do osoby wypożyczającej pojazd, właściciel ubezpieczonego pojazdu powinien wyjaśnić we własnym zakresie. 

Czy inna osoba niż właściciel może ubezpieczyć pojazd?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych zezwala na zakup polisy OC przez osobę trzecią, w imieniu i na rzecz właściciela pojazdu. Może on wyznaczyć pełnomocnika, który wykupi polisę OC, np. po dostarczeniu pisemnego oświadczenia właściciela pojazdu. Podobnie jest w sytuacji, kiedy z powodu np. ciężkiej choroby, właściciel nie może samodzielnie dokonać zakupu polisy OC.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, na automatyczne odnawianie polisy OC. Jeśli termin ważności dobiega końca, właściciel pojazdu nie może samodzielnie opłacić polisy, np. z powodu choroby, wtedy najprościej będzie, kiedy osoba trzeba dokonać płatności, za odnowienie polisy. Jeśli jednak chciałby wykupić nową polisę, powinien skontaktować się z agentem lub firmą ubezpieczeniową, celem zapoznania się z warunkami takiej umowy i zasadami zakupu polisy OC.

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu OC musi być wykupione na właściciela lub współwłaściciela pojazdu i tylko im przysługuje prawo do zawarcia takiej umowy. Dokładnie tak samo dotyczy to zakupu polisy AC, autocasco, czy NNW.

Wsiadając za kierownicę czyjegoś pojazdu, którego nie jesteśmy właścicielami, powinniśmy upewnić się, czy pojazd ma ważne badanie techniczne oraz czy posiada ważną polisę OC. Chociaż konsekwencją braku ważnego badania technicznego, może być mandat i skierowanie na stację kontroli pojazdów, to brak polisy OC, automatycznie nie masz prawa poruszać się takim pojazdem po drogach.

Nie czekaj, aż Twoja polisa wygaśnie i znajdź tanie ubezpieczenie OC już teraz. Skontaktuj się z naszym agentem ubezpieczeniowym i dokonaj zakupu polisy OC przez telefon lub mail albo odwiedź nas w biurze w Opolu.

Porównujemy ceny kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych, dopasowując ofertę do Twoich potrzeb lub wybierając najtańszą polisę OC. Jeśli zależy Ci na dodatkowych korzyściach, zapytaj również o ubezpieczenie mieszkania, polisę AC czy ubezpieczenie na życie. Zakup wielu ubezpieczeń w pakiecie, to najlepsza propozycja cenowa dla Ciebie.