Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Jakie ubezpieczenie powinien posiadać zarejestrowany pojazd?

Pojazdy mechaniczne możesz ubezpieczyć korzystając z polisy OC i AC oraz szeregu innych dodatkowych polis, np. assistance. Jakie obowiązkowe ubezpieczenie powinien posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny? Odpowiedzią jest polisa OC, która zgodnie z przepisami prawa, stanowi ubezpieczenie obowiązkowe wymagane dla każdego zarejestrowanego pojazdu, nawet jeśli nie jest on używany w ruchu drogowym, a stoi na naszym podwórku.

Obowiązkowe ubezpieczenie dla pojazdu

Wielu kierowców wciąż ma problem z określeniem jakie obowiązkowe ubezpieczenie powinien posiadać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Odpowiedź jest jedna, najważniejszym i jedynym ubezpieczeniem samochodu, jakie masz obowiązek posiadać, jest polisa OC. Polisa OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które należy wykupić dla każdego zarejestrowanego pojazdu, aby był on dopuszczony do ruchu.

Badanie techniczne to badanie, które należy przeprowadzić zwykle raz w roku (dla nowych pojazdów po 3, następnie po 2 latach). Pozytywny wynik badania technicznego, przysłowiowa pieczątka w dowodzie rejestracyjnym, dopuszcza pojazd do ruchu. Oznacza to, że jest on sprawny technicznie, a przynajmniej sprawny w zakresie, jaki obejmuje badanie techniczne. Jednak to polisa OC decyduje o tym, czy będziemy mogli poruszać się sprawnym pojazdem.

Brak ważnej polisy OC i badania technicznego

W przypadku braku ważnej polisy OC, zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny i nie będziemy mogli kontynuować jazdy. W przypadku braku ważnego badania technicznego, możemy zostać skierowani na takie badanie, otrzymać mandat, ale zwykle po prostu zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny, który odbierzemy w wydziale komunikacji. Jeśli pojazd nie wskazuje na zły stan techniczny, prawdopodobnie otrzymamy dokument upoważniający nas do poruszania się nim przez kilka dni, aby wykonać badanie techniczne.

Brak polisy OC, ważnej polisy OC, powoduje, że nie będziemy mogli kontynuować jazdy. Dodatkowo brak ważnej polisy OC to również kary, które nakłada na nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, odpowiadający, m.in. za kontrolę ważności polis OC. Nie da się uniknąć odpowiedzialności, nawet jeśli będziemy zwlekali jeden dzień.

Podsumowując: jeśli posiadasz pojazd, który jest zarejestrowany, musisz wykupić dla niego polisę OC. Musi on także posiadać ważne badanie techniczne.

Sprawdź:

Nie czekaj – kup polisę OC teraz

Tanie ubezpieczenie samochodu możesz kupić korzystając z oferty Unitrez Ubezpieczenia. Skontaktuj się z naszym agentem, aby porównać ceny polisy OC w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Możesz kupić polisę OC na miejscu, w siedzibie firmy lub przez internet i telefon.

Ubezpieczenie Opole OC/AC Ubezpieczenia – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń