Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Czy polisa OC przedłuża się automatycznie?

Polisa OC należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, a więc właściciele wszystkich zarejestrowanych pojazdów, są zobowiązani do wykupienia i przedłużania polisy OC. Trwa to tak długo, jak ubezpieczony pojazd jest zarejestrowany. Możesz wykupić standardową polisę OC, której ważności wynosi 12 miesięcy, ale istnieje także polisa krótkoterminowa. Polisa OC zwykle przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, ale jest kilka wyjątków kiedy taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Umowa komunikacyjna, polisa OC, obowiązuje 12 miesięcy zgodnie z artykułem 26 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Artykuł 27 z kolei reguluje kwestie możliwości zawarcia jej na krótszy okres czasu. Artykuł 28 tej samej ustawy, mówi natomiast, że heśli posiadacz pojazdu, nie złoży wypowiedzenia umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej zakończeniem, nastąpi automatyczne przedłużenie polisy OC.

Czy polisa OC przedłuża się automatycznie?

Na podstawie ww. artykułów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jasno wynika, że polisa OC przedłuża się automatycznie, o ile wcześniej nie złożymy jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy, z końcem ważności polisy, możemy tak samo złożyć u ubezpieczyciela, u którego w tej chwili posiadamy polisę, jak również zrobi to za nas agent lub nowy ubezpieczyciel, po złożeniu odpowiedniej deklaracji.

To ważna informacja, dlatego, że decydując się zmienić ubezpieczyciela, co często ma miejsce w przypadku polisy OC, wykupując nową, nie musimy martwić się i pamiętać o wypowiedzeniu poprzedniej polisy. Co równie ważne jest to, że automatyczne przedłużenie polisy OC nie jest zabiegiem celowym po stronie towarzystw ubezpieczeniowych, a stanowi ochronę dla właściciela pojazdu, przed sytuacją, w której zapomni przedłużyć polisę. Pamiętaj, że kary za brak polisy OC liczone są już od pierwszego dnia jej braku.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania Cię o kończącej się ważności polisy na 14 dni przed upływem 12 miesięcy. Odbywa się to pisemnie lub elektronicznie, dlatego pamiętaj, aby podać prawidłowe dane kontaktowe.

Kary za brak polisy OC

Wysokość kary za brak polisy OC w 2020, jeśli nie posiadałeś ubezpieczenia od 4 do 14 dni, wynosiła 2600 zł brutto, a w 2021 roku 2800 zł. Tym samym jeśli zwlekasz z wykupieniem polisy OC dłużej niż 14 dni, kara wzrasta do 5600 zł. Do trzech dni zwłoki zapłacisz nawet 1120 zł. Łatwo wywnioskować, że wysokość kary za brak polisy OC, ubezpieczenia obowiązkowego, uzależniona jest od minimalnej płacy w danym roku.

Kiedy polisa OC nie przedłuża się automatycznie?

Od tej zasady istnieje kilka wyjątków, kiedy polisa OC nie przedłuży się automatycznie. Należą do nich określone sytuacje:

  • Rozbijanie płatności za polisę OC na raty to częsta praktyka, jeśli jednak w tym czasie nie opłaciłeś składki, a spowodowałeś kolizje lub wypadek, ubezpieczyciel nie przedłuży polisy OC automatycznie oraz dodatkowo rozpocznie postępowanie windykacyjne, aby odzyskać pieniądze, a nawet pociągnąć Cię do dodatkowej odpowiedzialności,
  • krótkoterminowa polisa OC jest przydatna z wielu powodów, tak samo dostępna dla osób fizycznych jak również dla firm. Polisa krótkoterminowa nie podlega automatycznemu odnowieniu, dlatego pamiętaj, aby po zakończeniu ważności polisy krótkoterminowej, przedłużyć jej ważność na kolejne 12 miesięcy,
  • jeśli kupiłeś samochód, sprzedający ma obowiązek przekazać Ci polisę OC, niezależnie jak długo ona obowiązuje. Możesz kontynuować polisę OC na kolejne 12 miesięcy, ale pamiętaj, że nie przedłuży się ona automatycznie, gdyż była wykupiona na innego właściciela.

Ubezpieczenie samochodu Opole

Potrzebne tanie ubezpieczenie samochodu? Nie zwlekaj z decyzją. Skontaktuj się już teraz z agentem Unitrez Opole i wykup ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie na życie i inne. Niezależnie czy jesteś z Opola, Krapkowic, Gliwic, Wrocławia a może Gdańska, wszystkie formalności załatwisz online lub przez telefon.