Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Zabezpieczenia uzbrojone a nieuzbrojone: jak określić, które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojej firmy

ażdy właściciel firmy powinien myśleć o środowisku bezpieczeństwa, które zapewnia swoim pracownikom, klientom i gościom. Jesteś liderem w swojej społeczności i to do Ciebie należy podejmowanie decyzji dotyczących bezpieczeństwa, które ostatecznie zapewnią bezpieczeństwo Twoim ludziom. Ponadto pomoże powstrzymać potencjalnie kosztowne incydenty, takie jak kradzież, wandalizm lub podpalenie. 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa firmy i ochronę przed niepotrzebnymi stratami jest zatrudnienie pracowników ochrony . W przeciwieństwie do innych rodzajów zabezpieczeń — takich jak sprzęt monitorujący lub urządzenia kontroli dostępu — osobowi funkcjonariusze ds. bezpieczeństwa zapewniają zarówno potężny środek odstraszający, jak i możliwość natychmiastowej i skutecznej reakcji na incydent związany z bezpieczeństwem. 

W tym przewodniku dowiesz się, jak ocenić, czy Twoja firma potrzebuje uzbrojonych lub nieuzbrojonych pracowników ochrony, oceniając konkretne zagrożenia, budżet oraz indywidualne potrzeby i cele firmy. 

Różnice w uzbrojonych i nieuzbrojonych ochroniarzach 

Jeśli zdecydowałeś się włączyć strażników do planu bezpieczeństwa swojej firmy, musisz wybrać, czy ci strażnicy powinni być uzbrojeni czy nie. Większość dostawców usług bezpieczeństwa oferuje zarówno rozwiązania uzbrojone, jak i nieuzbrojone, więc to Ty decydujesz, które przyniosą największe korzyści Twojej firmie. Oto, co musisz wiedzieć:

Uzbrojeni ochroniarze

Podstawowym celem uzbrojonego ochroniarza jest szybkie reagowanie na zagrażający życiu incydent bezpieczeństwa, używając w razie potrzeby śmiertelnej siły. Posiadają licencję na noszenie broni palnej i mogą mieć również mniej śmiercionośne narzędzia, w zależności od ich umiejętności i wyszkolenia. 

Nieuzbrojeni strażnicy

Nieuzbrojeni ochroniarze nie noszą broni palnej i nie są przygotowani do użycia śmiercionośnej siły. Mogą nosić mniej śmiercionośne narzędzia, takie jak spray OC lub taser, a ich głównym celem jest monitorowanie i zgłaszanie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa lub świadczenie innych usług, takich jak kontrola dostępu, zarządzanie ruchem lub ogólny nadzór. 

Może być trudno wiedzieć, czego potrzebujesz w swojej konkretnej sytuacji. Współpraca z dostawcą rozwiązań bezpieczeństwa może pomóc, ponieważ zespół będzie w stanie przeprowadzić Cię przez wady i zalety uzbrojonych i nieuzbrojonych zabezpieczeń, abyś mógł wybrać najlepsze rozwiązania dla swojej firmy.

Ocena ryzyka bezpieczeństwa Twojej firmy

Pierwszym krokiem do ustalenia, czy zatrudnić uzbrojonych lub nieuzbrojonych ochroniarzy, jest ocena indywidualnych potrzeb Twojej organizacji poprzez analizę ryzyka. Chociaż źli aktorzy mogą atakować każdą firmę, niektórzy są narażeni na zwiększone ryzyko ze względu na charakter ich działalności. Oto kilka pytań, które należy sobie zadać podczas oceny ryzyka Twojej firmy. 

  • Czy Twoja firma obsługuje duże ilości gotówki lub innych drogich aktywów?
  • Czy Twoja firma często gości ważne osoby, takie jak osoby publiczne, artyści lub liderzy biznesu? 
  • Czy Twoja firma zawiera poufne informacje?
  • Czy Twoja firma znajduje się na obszarze o wysokiej przestępczości? 
  • Czy ogół ma łatwy dostęp do Twoich obiektów? 
  • Czy Twoja firma działa do późna w nocy/wcześnie rano?

Firmy o zwiększonym ryzyku przyciągnięcia uzbrojonych napastników będą chciały mieć uzbrojonych ratowników. Osoby o niskim ryzyku zaproszenia uzbrojonych napastników mogą preferować nieuzbrojonego ochroniarza, który może pilnować nieruchomości i odstraszać drobnych złodziei i wandali.  

Rozważ koszty i korzyści

Każdy właściciel firmy jest zaznajomiony z analizą kosztów i korzyści, która dotyczy bezpieczeństwa, tak jak ma to miejsce w przypadku innych wydatków i projektów, które podejmujesz. Chociaż koszty związane z zatrudnieniem pracowników ochrony różnią się znacznie między dostawcami, jedna rzecz prawie zawsze pozostanie prawdziwa: uzbrojeni ochroniarze kosztują więcej niż nieuzbrojeni. To dlatego, że:

  • Uzbrojeni strażnicy wymagają częstego szkolenia, aby ich umiejętności były aktualne. 
  • Noszenie broni palnej to ogromna odpowiedzialność i chcesz, aby ci ludzie byli jednymi z najlepiej wyszkolonych profesjonalistów w Twojej posiadłości. 
  • Ponadto strażnicy ci na ogół pochodzą z byłych wojskowych lub wcześniejszych środowisk policyjnych, a to doświadczenie ma wartość. 
  • Uzbrojeni ochroniarze ponoszą również większe wydatki na ubezpieczenie ze względu na potencjalną odpowiedzialność wynikającą ze śmiertelnego incydentu siłowego. 

Z drugiej strony nieuzbrojony personel ochrony wymaga znacznie mniej szkoleń, nie musi być tak doświadczony jak uzbrojeni strażnicy i niesie ze sobą minimalne ryzyko odpowiedzialności. Czynniki te sprawiają, że są one znacznie bardziej przystępnym cenowo rozwiązaniem bezpieczeństwa. 

Pomyśl o swoim wizerunku 

Twoja postawa w zakresie bezpieczeństwa wiele mówi o Twojej firmie i może wpływać na to, jak Twoi klienci, pracownicy i goście czują się podczas pracy z Tobą  . Uzbrojeni funkcjonariusze sprawiają, że wszyscy są bezpieczni, ale niektórzy ludzie poczują się zastraszeni lub nieswojo, gdy obecna jest broń palna.

Uzbrojona ochrona może na przykład sprawić, że odwiedzający będą się zastanawiać, czy znajdują się w bezpiecznym obszarze. Mogą pomyśleć, że posiadanie uzbrojonych strażników oznacza, że ​​Twoja firma jest częstym celem napadów i innych brutalnych przestępstw. Nieuzbrojeni ochroniarze zapewniają autorytetowi czujne oko, aby ludzie czuli się bezpieczniej, nie powodując przy tym dyskomfortu. 

Bezpieczeństwo uzbrojone czy nieuzbrojone: co jest dla Ciebie odpowiednie? 

To, czy uzbrojone lub nieuzbrojone zabezpieczenia są odpowiednie dla Twojej firmy, zależy od ryzyka, budżetu i celów biznesowych. Ogólnie rzecz biorąc, uzbrojone zabezpieczenia powinny być stosowane tylko tam, gdzie jest to konieczne. Firmy i organizacje, które niosą ze sobą średnie do wysokiego ryzyko bycia celem ataków brutalnych przestępców, potrzebują uzbrojonych strażników, aby zapewnić skuteczną reakcję na te zagrożenia. Jeśli Twoja firma stoi w obliczu tego typu zagrożeń, nie możesz sobie pozwolić na brak uzbrojonych zabezpieczeń. 

Firmy o niskim ryzyku prawdopodobnie nie będą potrzebować uzbrojonego ratownika i zaoszczędzą pieniądze, zatrudniając nieuzbrojonych ochroniarzy. Jednak ci strażnicy nadal będą tworzyć bezpieczniejsze miejsce pracy, zapewniając kontrolę dostępu, zarządzanie ruchem i nadzór bez potrzeby kosztownego szkolenia, licencji i wymagań ubezpieczeniowych.