Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2021

Polisa ubezpieczenia komunikacyjnego, a dokładnie polisa OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, jest zobowiązany do jej posiadania. Polisa OC chroni interesy właściciela pojazdu, który spowoduje szkody. W ten sposób właściciel poszkodowany w kolizji czy wypadku otrzyma świadczenia, za które sprawca nie poniesie konsekwencji, wypłacając ewentualne świadczenia z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe, a na kierowcę, który nie dopełni obowiązku jej posiadania, spadnie odpowiedzialność karna. Stanowi o tym zapis w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. O ile możesz nie mieć polisy przy sobie w czasie kontroli drogowej, to musisz mieć ją wykupioną dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Numer polisy oraz jej ważność możesz sprawdzić w sieci Internet.

Jaka kara za brak OC w 2021 roku?

Wysokość kary za brak polisy OC w 2020, jeśli nie posiadałeś ubezpieczenia od 4 do 14 dni, wynosiła 2600 zł brutto, a w 2021 roku 2800 zł. Tym samym jeśli zwlekasz z wykupieniem polisy OC dłużej niż 14 dni, kara wzrasta do 5600 zł. Do trzech dni zwłoki zapłacisz 1120 zł. WYsokość kary za brak polisy OC uzależniona jest od minimalnej płacy w danym roku.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że kary za brak polisy OC, która zabezpiecza interesy i majątek kierowcy, są znacznie wyższe, niż wynosi wysokość składki ubezpieczenia.

Dodatkowo jeśli zostaniemy zatrzymani przez Policję i nie będziemy mieli ważnego OC, możemy otrzymać mandat. W przypadku kolizji czy wypadku ubezpieczyciel nie pokryje żadnych skutków zdarzenia, a więc samemu pokryjesz koszty naprawy pojazdu poszkodowanego, a w przypadku problemów ze zdrowiem czy nawet śmierci, również za leczenie i zadośćuczynienie.

Większość ubezpieczycieli posiada umowny mechanizm automatycznego odnawiania polisy OC. Dzięki temu nawet pomimo braku płatności, polisa jest ważna. Dlatego zmieniając ubezpieczyciela, ważne jest, aby złożyć wypowiedzenie poprzedniej umowy (co zwykle w Twoim imieniu wykona agent) i wykupić nową polisę, od dnia w którym poprzednia traci ważność.

Ubezpieczenie komunikacyjne Opole

Unitrez Agencja Ochrony Opole oferuje także szeroki wachlarz ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie domu i mieszkania. Skorzystaj z pomocy naszego agenta i porównaj ceny ubezpieczenia OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.