Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Od czego zależy cena polisy OC?

Polisa OC pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie które należy wykupić dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Brak ubezpieczenia OC pojazdu może nas sporo kosztować, a z upływem czasu gdy nie posiadamy go, kary mogą być coraz wyższe. Warto zwrócić uwagę, od czego tak naprawdę zależy cena polisy OC i czy tania polisa OC w ogóle jest dostępna dla przeciętnego konsumenta. Czynników wpływających na cenę OC jest naprawdę sporo. Dowiedz się co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu i jak możesz ją obniżyć.

Trzy kluczowe czynniki wpływające na cenę polisy to dane kierowcy, dane pojazdu. Dodatkowo na cenę wpływa wybór ubezpieczyciela oraz dodatkowe produkty, jakie oferuje on w swoim portfolio a zarazem na które zdecydujesz się, np. ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie AC.

Cena polisy OC a dane kierowcy

Informacje o kierowcy, właścicielu pojazdu, stanowią jeden z kluczowych elementów wpływających na cenę samej polisy. Znaczenie ma tutaj tak samo historia kierowcy, a więc jego bezszkodowa jazda, jak również informacje o nim samym, np. wiek. Przy obliczeniu składki OC brane jest pod uwagę brane jest kilka kluczowych czynników, np.:

  • od jakiego czasu właściciel pojazdu posiada prawo jazdy,
  • przez jaki okres czasu cechował się bezszkodową jazdą (czy była odnotowana szkoda pojazdu),
  • ile ma lat właściciel jak również współwłaściciel pojazdu (opcjonalnie),
  • gdzie mieszka właściciel pojazdu (miejscowość).

Wiek kierowcy ma wiele do powiedzenia przy obliczaniu wysokości składki. Statystycznie młodzi kierowcy oraz kierowcy po 60 roku życia powodują najwięcej wypadków i kolizji. Znaczenie ma zarówno brawura jak i brak umiejętności oraz słabnący refleks i problemy ze zdrowiem. To sprawia, że tacy kierowcy mogą spodziewać się wyższej składki ubezpieczenia OC niż pozostali.

Rozmiar miejscowości w której pojazd znajduje się ma znaczenie ze względu na panujące w mieście, np. natężenie ruchu. Im większe miasto, tym większe ryzyko że pojazd ulegnie uszkodzeniu lub jego kierowca spowoduje wypadek czy kolizję. W teorii zarejestrowanie pojazdu w mniejszej miejscowości czy wsi może znacząco wpłynąć na obniżenie składki polisy OC.

Okres posiadania prawo jazdy nie jest tym samym co wiek kierowcy. Młody kierowca, a więc osoba która od niedawna posiada prawo jazdy, otrzyma wyższą cenę na polisę OC, niż ten sam kierowca, w podobnym wieku ale z dłuższym stażem posiadania prawa jazdy.

Cena polisy OC a dane pojazdu

Wysokość składki polisy OC samochodu zależna jest m.in. od ubezpieczanego pojazdu. Brane pod uwagę mogą być m.in. marka, moc, rodzaj paliwa, wiek pojazdu i przebieg. System obliczania wysokości składki w tym przypadku jest bardzo mocno zróżnicowany i zależy od ubezpieczyciela, bowiem często oparty jest licznych analizach danych i stworzeniu wytycznych na ich podstawie. Ubezpieczyciel sam może zdecydować, co będzie dla niego istotne i jaki będzie miało to wpływ na cenę polisy.

O ile możemy przyjąć, np. że pojazdy o większej mocy silnika rozwijają większe prędkości, to pojazdy o małej mocy silnika, chętniej kupowane są do miast, gdzie z kolei wzrasta ryzyko kolizji i wypadku. Starsze samochody mogą być znacznie bardziej awaryjne, a brak nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, podnosi ryzyko niebezpieczeństwa.

Ten wskaźnik stanowi jeden z ważniejszych parametrów przy wyborze ubezpieczyciela, gdy może znacząco wpływać na cenę polisy OC. Każe towarzystwo ubezpieczeniowe, samemu szacuje ryzyko dla danej grupy pojazdów.

Dodatkowe ubezpieczenia i produkty

Ostatnim elementem składowej wyliczania ceny polisy ubezpieczeniowej pojazdu są dodatki od ubezpieczyciela. Oszczędność, a więc obniżenie ceny polisy może tutaj być realizowana na kilka sposobów. Jeśli posiadasz już jakąś polisę, kolejne będą tańsze. Tańszy może okazać się także zakup kilku polis jednocześnie w pakiecie. Możesz liczyć na niższe składki ubezpieczenia OC wykupując dodatkowo np. polisę AC, NW, Assistance czy popularne ubezpieczenie szyb, opon, itp.

Oczywiście ubezpieczenie dodatkowe nie musi obejmować wyłącznie ubezpieczanego pojazdu. Ubezpieczenie domu, ubezpieczenie mieszkania, firmy czy nawet wykupienie polisy na życie, mogą być nie tylko argumentem przy poszukiwaniu najtańszej oferty, a mogą również być dobrym pomysłem na zabezpieczenie innych przedmiotów, nieruchomości itp..

Tworzenie ofert złożonych z kilku polis i dodatków pozwala firmom ubezpieczeniowym zachęcać klientów do kompleksowej ochrony. Niezależnie jednak od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, warto porównać wiele ofert ze sobą. Pomoże Ci w tym broker ubezpieczeniowy Unitrez Opole.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu pojazdu

Zadzwoń i zapytaj o cenę polisy OC