Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Jak ewoluowała technologia nadzoru wideo — technologia CCTV

W 2019 roku łatwo jest brać kamery bezpieczeństwa i inny sprzęt do monitoringu za pewnik. To, co kiedyś było luksusem, praktycznie stało się pewnikiem; teraz każdy obszar publiczny będzie prawdopodobnie monitorowany za pomocą kamer CCTV, a materiał filmowy będzie oddalony o kilka kliknięć.

Technologia bezpieczeństwa i aplikacje przeszły długą drogę od swoich skromnych początków – które, co zaskakujące, sięgają czasów II wojny światowej. Na tej osi czasu przyjrzymy się niektórym z najważniejszych kamieni milowych w historii CCTV.

Niemcy wykorzystują technologię CCTV do monitorowania broni podczas II wojny światowej w 1942 r.

Technologia CCTV została wynaleziona przez człowieka nazwiskiem Walter Bruch , początkowo w celu poznania broni, a nie ludzi.

W rzeczywistości pierwsze udokumentowane użycie telewizji przemysłowej umożliwiło niemieckim wojsku obserwację wystrzeliwania rakiet z wnętrza bunkra. Ale mogli oglądać transmisje na żywo tylko wtedy, gdy to się stało – nagrania będą dostępne znacznie później.

Jednak rząd USA szybko podchwycił tę nową, gorącą technologię z czasów wojny. Kamery monitorujące umożliwiły naukowcom obserwację testów bomby atomowej bez wchodzenia w gąszcz rzeczy. Z wygodnej odległości, a często w laboratorium, pozwalało to naukowcom poznać skutki broni jądrowej i nigdy nie wchodzić w kontakt z niebezpiecznymi następstwami.

W 1949 roku amerykański kontrahent o nazwie Vericon zaczął sprzedawać tę technologię do użytku w przestrzeni komercyjnej.

Bezpieczeństwo korony, praca policji i początki nadzoru domowego

Dziesięć lat później prymitywne kamery bezpieczeństwa stały się siłą, z którą należy się liczyć w bezpieczeństwie publicznym i domowym.

Brytyjska policja wykorzystała technologię CCTV jako dodatkową parę oczu, gdy tajska rodzina królewska przybyła z wizytą w 1960 roku. Zainstalowali tylko dwie kamery – co według dzisiejszych standardów może nie wystarczyć na pojedynczy pokój. Niemniej jednak otworzyło to drzwi dla nowego sposobu zastosowania tej technologii.

W 1961 roku, zaledwie rok później, London Transport zaczął instalować kamery CCTV na całej stacji kolejowej, aby poprawić bezpieczeństwo publiczne. W ciągu następnych kilku lat Liverpool zaczął eksperymentować z tym samym pomysłem.

Tak jak kamery bezpieczeństwa stały się podstawą bezpieczeństwa publicznego, stały się również normą bezpieczeństwa w domu. Marie Van Brittan Brown była pionierem systemu bezpieczeństwa w domu, który opatentowała w 1969 roku. Ale droga była daleka od zakończenia.

Usprawnione bezpieczeństwo w domu dzięki technologii CCTV i magnetowidom

Podczas gdy taśma magnetowidowa została wynaleziona w 1951 roku, produkt komercyjny pojawił się na rynku dopiero znacznie później, w 1969 roku. Pozwoliło to właścicielom budynków na nagrywanie danych z zabezpieczeń — co jest wieloma krokami w procesie, który został teraz usprawniony przez kamerę HD DVR do monitoringu. rejestratory .

Jednak kasety magnetofonowe nie były przez długi czas najbardziej zaawansowaną metodą nagrywania wideo. W latach 70. magnetowidy zastąpiły kasety wideo jako najprostszy sposób na nagrywanie i przeglądanie nagrań z monitoringu wideo.

A Nowy Jork chętnie wykorzystał tę technologię do rejestrowania i zapobiegania przestępczości. Na początku lat 70. umieścili kamery bezpieczeństwa w problematycznych obszarach w całym mieście, aby rozpocząć walkę z przestępczością.

Nagrywanie cyfrowe toruje drogę ku przyszłości

Wygodne nagrywanie zostało dość szybko ustandaryzowane, ale przeglądanie nagrań w celu zbadania incydentów i zachowań było denerwujące. To znaczy, dopóki cyfrowe nagrywanie wideo nie stało się standardem w przestrzeni komercyjnej w 1986 roku. Chociaż daleko mu do oprogramowania do nadzoru wideo, które jest dziś normą, był to duży krok naprzód w tamtym czasie i drastycznie zmienił sposób, w jaki ludzie oglądali materiał filmowy.

Dzięki temu przejściu właściciele budynków mogli z łatwością przeglądać materiały wideo i szybciej znajdować potrzebne klipy.

Ale ulepszenia cyfrowe na tym się nie skończyły. Na początku lat 90. producenci zaczęli stosować technikę zwaną multipleksowaniem cyfrowym.

Ten rewolucyjny system połączył kilka przekazów wideo — zwykle w tym samym obszarze lub w powiązanych strefach — i umieścił je na jednym monitorze lub telewizorze.

Kamery nadzoru wideo stały się źródłem, do którego należy się zwrócić, gdy organy ścigania badały rozboje, napaści, wypadki samochodowe i inne.

Rejestratory zapewniają wygodne, proste rozwiązanie do nagrywania

Technologia nagrywania DVR sprawiła, że ​​proces nagrywania stał się jeszcze wygodniejszy dzięki wycięciu kilku etapów. Zamiast używać multipleksera do kompilacji kilku kanałów wideo, rejestratory DVR robiły to automatycznie. Nie wspominając już o tym, że obszerna przestrzeń do nagrywania pokonuje drobiazgowe przechowywanie na taśmach wideo o milę, eliminując kłopoty z ciągle zmienianymi taśmami.

Ostatecznie ta technologia umożliwiła ludziom oglądanie wideo nawet z odległych lokalizacji.

Rozpoznawanie twarzy: prawdziwe oblicze bezpieczeństwa publicznego (i prywatnego)

Od lat 90. do czasów współczesnych kamery wideo rozprzestrzeniły się po całym kraju. Od sklepów rodzinnych po restauracje, biura, a nawet wiejskie domy, technologia CCTV pomaga ludziom w zdalnym oglądaniu. Aparaty do rozpoznawania twarzy jeszcze bardziej usprawniają ten proces.

Po pierwsze, technologia wykrywania twarzy identyfikowała twarze. Było to ogromne ulepszenie w porównaniu ze standardowymi kamerami, które wcześniej wypełniały rynek. Prawdziwa zmiana nastąpiła jednak, gdy ludzie zaczęli przechodzić na technologię rozpoznawania twarzy . Teraz właściciele firm mogą identyfikować i rejestrować nazwiska z twarzami, otrzymywać powiadomienia, gdy dana twarz pojawi się w zasięgu wzroku, a obraz jest wyraźniejszy niż kiedykolwiek. W zależności od konfiguracji domowej technologia rozpoznawania twarzy może oferować również inne funkcje .

W miarę zbliżania się do przyszłości technologii rozpoznawania twarzy zobaczymy jeszcze więcej innowacyjnych funkcji związanych z rozpoznawaniem twarzy i kompleksowym nadzorem.

Dowiedz się więcej o kamerach IP, montażu monitoringu, ofercie BCS. Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację+48 77 457 80 13