Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (ang. EHIC) upoważnia osoby ubezpieczone w Polsce do dostępu do państwowej opieki medycznej podczas pobytu zagranicznego, w wybranym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norwegii, Isladnii, Szwajcarii i Lichtenstein. EKUZ wydawany jest w oddziałach NFZ, obejmuje kartę EKUZ dla dorosłych oraz EKUZ dla dzieci. W odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego EKUZ jest bezpłatny i obejmuje inny zakres opieki medycznej. 

Co to jest EKUZ?

Karta EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który upoważnia ubezpieczonego w Polsce, do skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie krajów Uni Europejskiej oraz Europejskiego Stworzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Należy przy tym zwrócić uwagę, że podróżujący ma możliwość korzystania z większości świadczeń w zakresie, w jakim obowiązuje to w wybranym kraju. W większości krajów, korzystanie z opieki zdrowotnej jest bezpłatne, ale zdarzają się wyjątki, np. Francja, w której turysta pokrywa 30% kosztów pomimo posiadania karty EKUZ. 

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne i EKUZ to dwie różne rzeczy. Ubezpieczenie turystyczne do którego często Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest porównywana, to produkt komercyjny, ktory możesz nabyć w firmie ubezpieczeniowej. EKUZ reprezentuje NFZ i podstawową, bezpłatną opiekę zdrowotną. Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje większy zakres ochrony oraz pokrywa większość kosztów leczenie prywatnego. O tym jednak w jakim zakresie ubezpieczenie turystyczne Ci pomoże za granicą, decydują warunku OWU. Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne działa w większości krajów (warunki OWU) a EKUZ jedynie w państwach członkowkich EU i EFTA.  Dowiedz się więcej czym dokładnie różnie się EKUZ od ubezpieczenia turystycznego. Skorzystaj z oferty Ubezpieczenia Opole Unitrez aby kupić ubezpieczenie przed podróżą.

Ile kosztuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem bezpłatnym. Zarówno za złożenie wniosku jak i wydanie karty, nie ponosisz żadnych opłat. Ewentualne opłaty mogą jedynie wynikać z korzystania z karty za granicą, w krajach, np. Francji, gdzie świadczenie usług pomimo EKUZ może być odpłatne lub kiedy wykonujesz zabiegi nie objęte podstawowym świadczeniem medycznym, którego koszty pokrywa NFZ a co za tym idzie są dostępne z kartą EKUZ za granicą. 

Jak otrzymać kartę EKUZ?

Możesz ubiegać się o wydanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na wiele sposobów. Podanie o kartę złożysz przede wszystkim w oddziale NFZ w mieście, w którym mieszkasz. Wniosek otrzymasz na miejscu lub możesz go pobrać ze strony internetowej NFZ: kliknij, aby pobrać. 

Możesz także wystąpić o wydanie EKUZ dla dorosłych i dzieci, korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej, ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Karty wydawane są od ręki, jeśli składasz wniosek w oddziale NFZ, lub nawet do kilku dni w przypadku pozostałych form dostarczenia wniosku. 

EKUZ dla dzieci

Karta EKUZ wydawana jest na każdą ubezpieczoną osobę indywidualne, dlatego jeśli w rodzinie jest wiele osób, każda z nich powinna wystąpić o wydanie indywidualnej karty EKUZ. W przypadku dzieci opiekun prawny występuje o wydanie karty EKUZ na podstawie dokumentu (opcjonalnie) poświadczającego jego ubezpieczenie i możliwość korzystania ze świadczeń NFZ. Dowiedz się więcej o karcie EKUZ dla dzieci / Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dzieci, przechodząc do bazy wiedzy. 

Dlaczego Unitrez ubezpieczenie Opole?

  • Obsługa przez telefon i formularz kontaktowy, bez wychodzenia z domu
  • Ubezpieczenie Opole, woj. opolskie oraz z dowolnego miejsca w Polsce, online i przez telefon
  • Dodatkowe zniżki dla klientów Unitrez oraz atrakcyjne warunki ubezpieczenia dla każdego klienta
  • Porównanie ofert wielu ubezpieczycieli podczas jednego kontaktu
  • Ubezpieczenie na zdrowie, ubezpieczenie turystyczne i inne ubezpieczenia, także polisa OC i polisa AC

Szukasz taniego ubezpieczenia?

Zadzwoń i poznaj warunki ubezpieczenia teraz!