Monitoring wizyjny to bardzo popularny sposób zabezpieczenia naszego domu, ale aby był skuteczny, musi być prawidłowo zamontowany. Wpływa na to nie tylko sposób montażu, ale również lokalizacja kamer. Warto także pamiętać o dodatkowych systemach jak aplikacja antynapad, alarm, czujniki ruchu, videoweryfikacja, video patrol no i oczywiście ubezpieczenie.
Ilość kamer w monitoringu domowym
Nie ma jedej odpowiedzi ile kamer w monitoringu domowym powinno być zamontowanych, ile da większą ochronę. Tworząc plan monitoringu domowego, powinieneś przede wszystkim uwzględnić obszar, jakim chcesz objąć monitoringiem oraz eliminować martwe pola. Zwróć też uwagę na newralgiczne miejsca jak okna, drzwi wejściowe, brama garażu lub droga, możliwe, że jedyna, którą potencjalny intruz może przechodzić.
Jeśli dodatkowo montujesz kamery w pomieszczeniach, zastanów się, jaką mają pełnić funkcję. Jeśli chcesz, aby monitoring służył także kontroli, z pewnością przyda się więcej kamer. Możliwe też, że jedna kamera zlokalizowana w centralnym punkcie domu, będzie w zupełności wystarczająca. Z tego powodu przed montażem kamer, nasz zespół wykonuje audyt, który ma na celu opracowanie najlepszego planu montażu kamer. Jeśli dodatkowo kamery oddalone są od siebie, trzeba nie tylko zwrócić uwagę na ich ilość, ale także jakość rejestrowanego obrazu oraz obszar, jaki mają one monitorować.
Montaż kamer monitoringu domowego
Kiedy zostanie opracowany plan montażu kamer, można przystąpić do ich fizycznego umieszczenia na ścianach czy dachu budynku lub w innych miejscach, w których mają być zainstalowane. Kamery na budynkach montuje się zwykle pod dachem w taki sposób, aby obiektyw skierowany był w dół. Warto zwrócić też uwagę na to, aby kamery obracające się, nie były montowane w miejscu, w którym częściowo monitorowany obszar będzie zasłonięty.
Montaż kamer powinien zostać zrealizowany na odpowiedniej wysokości. W ten sposób unikniemy sytuacji, w których intruz, może chcieć je zasłonić lub uszkodzić. Z kolei sama kamera nie może też być zamontowana zbyt wysoko, np. jeśli jej zadaniem jest monitorować wejście do domu, w ten sposób zarejestrowany obraz nie da nam np. możliwości obejrzenia twarzy sprawcy włamania.
Jeśli decydujesz się na bezprzewodowy system monitoringu domu, konieczne będzie zadbanie o jakość połączenia WiFi. Odpowiednie urządzenia powinny generować sygnał, który obejmie cały obszar domu oraz obszar wokół domu.
Innym aspektem wartym rozważenia przy montażu, jest uwzględnienie oświetlenia. Kamery najlepiej pełnią swoją funkcję gdy w pomieszczeniach i wokół domu są źródła światła. Istnieją wprawdzie kamery rejestrujące obraz w nocy, ale może nie być to tak skuteczne, jak dodatkowe źródło światła. Oświetlenie ogrodu może odgrywać ważną rolę w skuteczności działania monitoringu domowego.
Przy montażu kamer warto pamiętać o dwóch kwestiach: kamery nie powinny obejmować swoim zasięgiem sąsiadujących posesji, co może naruszać prywatność sąsiadów. Po drugie sam fakt obecności kamer na budynku, jest często najlepszym systemem ochrony przed włamywaczami, którzy zwyczajnie rezygnują z rabunku na widok kamer.
Ubezpieczenie domu Opole
Niezależnie od tego czy instalujesz alarm, monitoring wizyjny, czy korzystasz z systemu antynapadowego, pamiętaj o ubezpieczeniu. Systemu alarmowe i kamery pomogą w ochronie mienia, a nawet wskażą sprawcę włamania. Ubezpieczenie domu ochroni Twoje mienie przed uszkodzeniem, jak również pozwoli zabezpieczyć wszystkie cenne dla Ciebie przedmioty znajdujące się w domu.
- Ubezpieczenie Opole / Polisa OC / Ubezpieczenie mieszkania – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń