Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu możemy podzielić na dwa rodzaje: wyposażenie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa lub kontroli nad pojazdem, np. obowiązkowe pasy bezpieczeństwa, światła, systemy asystujące przy hamowaniu, itp. Jednak obowiązkowe wyposażenie samochodu, to także wyposażenie, które musi znaleźć się w każdym pojeździe, i co do którego zakupu zobowiązany jest zwykle właściciel pojazdu. Takim wyposażeniem obowiązkowym mogą być apteczka, trójkąt, koło zapasowe, zestaw narzędzi. Czy wszystkie te elementy są wyposażeniem obowiązkowym?

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, możemy założyć, że bardziej od tego co muszą instalować producenci samochodów, a co będzie miało wpływać na nasze bezpieczeństwo na drodze, interesuje Cię raczej czy musisz mieć trójkąt ostrzegawczy, czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa oraz czy za brak gaśnicy dostaniesz mandat.

Dostępność trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy jest jednym z punktów badania technicznego:

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce

Obowiązkowe wyposażenie samochodu reguluje Rozporządzeni Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. i w tym miejscu wskazane jest, jakie wyposażenie samochodu uznawane jest za obowiązkowe. W odpowiedzi na powyższe pytania możemy więc jasno wskazać, że do obowiązkowego wyposażenia pojazdu należą:

  • gaśnica typu ABC,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.

Przepisy dot. obowiązkowego wyposażenia samochodu wskazane wyżej podlegają konwencji wiedeńskiej, która mówi, że wyposażenie samochodu za granicą, ma być zgodne z obowiązującym wymaganym wyposażeniem  w kraju, w którym samochód został zarejestrowany.

Apteczka i kamizelka odblaskowa obowiązkowe?

Może to zaskoczyć wielu kierowców, ale kamizelka odblaskowa oraz apteczka samochodowa, nie należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Podobnie jak nie musisz posiadać w pojeździe lewarka, koła zapasowego, kluczy nasadowych, zapalniczki i wielu innych rzeczy, o które pytają kierowcy.

Największe zaskoczenie dla wielu kierowców może stanowić fakt, że apteczka pierwszej pomocy nie jest obowiązkowa. To prawda i nawet kupując nowy samochód, raczej nie zobaczymy jej na wyposażeniu samochodu. Dlaczego wozimy apteczkę samochodową? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mamy obowiązek udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, nie możemy być obojętni jeśli będziemy świadkami wypadku. Apteczka samochodowa może nam w tym bardzo pomóc, o ile potrafimy z niej korzystać. Jednak obowiązek udzielenia pierwszej pomocy to także obowiązek wezwania służb ratunkowych, które zajmą się udzielaniem pomocy poszkodowanym.

Kamizelka odblaskowa także nie jest obowiązkowa wg. przepisów, ale i tutaj jej obecność w samochodzie regulowana jest innymi przepisami, mówiącymi o tym, że poruszanie się po drodze po zmroku, poza terenem zabudowanym, musi odbywać się w kamizelce odblaskowej. Wyobraź sobie zmianę koła na autostradzie w środku nocy. Kamizelka odblaskowa pełni funkcję informowania o naszej obecności, zwiększenia widoczności nas na drodze, dlatego powinniśmy ją mieć na wyposażeniu, a jeszcze lepiej, jeśli będziemy mieli kilka kamizelek, dla wszystkich pasażerów.

Kary za brak gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego

Brak gaśnicy i trójkąta może być karane mandatem. Dotyczy to tak samo braku obu elementów na wyposażeniu, ich nieodpowiednie umieszczenie lub nawet nieprawidłowe użycie:

  • za brak gaśnicy, mandat w kwocie od 20 do 500 zł,
  • brak trójkąta ostrzegawczego, mandat w kwocie od 20 do 500 zł,
  • za niewystawienie trójkąta w przypadku zdarzenia drogowego, mandat w kwocie 150 zł,
  • brak kamizelki odblaskowej podczas poruszania się po zmroku, poza terenem zabudowanym, mandat do 500 zł.