Zakup samochodu zawsze wiąże się z pewnymi formalnościami, chociaż kupując samochód w salonie samochodowym, możemy liczyć na wsparcie doradcy, który większość formalności wykona za nas. Warto jednak wiedzieć jak zachować prawidłową kolejność, szczególnie gdy rejestrujemy pojazd i jednocześnie musimy wykupić dla niego ważną polisę OC. Dowiedz się, czy najpierw wykonać rejestrację czy wykupić ubezpieczenie samochodu.
Odpowiedź na tytułowe pytanie może być różna w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, a dokładnie, od kogo kupujemy samochód. Jeśli robimy to od osoby prywatnej, zakładając, że samochód jest zarejestrowany i ma opłaconą polisę OC, tak naprawdę wykonujemy jedną podstawową czynność, jaką jest sporządzenie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Polisa OC przechodzi na nowego właściciela, chyba, że strony ustaliły inaczej.
Rejestracja pojazdu czy ubezpieczenie – co pierwsze?
W terminie do 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży należy zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji, ale nie ma obowiązku (od 1 stycznia 2020 roku), aby przerejestrowywać pojazd. Możemy to zrobić później. Ważne jest, aby pamiętać również o konieczności opłacenia podatku od zakupu samochodu. Wysokość podatku PCC to 2% całej wartości zakupionego pojazdu. Na uiszczenie opłaty masz 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Sprzedający pojazd powinien w ciągu 14 dni poinformować zakład ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu. W tym czasie możesz znaleźć nowe OC, ale nie musisz, po prostu korzystając z polisy poprzedniego właściciela. Zakład ubezpieczeń może jednak wykonać ponowną kalkulację składki. Wtedy warto sprawdzić, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie zakup nowej polisy.
Jeśli z jakichś powodów kupujesz pojazd, który nie posiada ważnej polisy OC, np. z komisu czy sprowadzony z zagranicy, powinieneś wiedzieć, że zakup polisy OC powinien być zrobiony tego samego dnia co zarejestrowanie pojazdu. W wydziale komunikacji, podczas rejestracji pojazdu, nie jest obowiązkowe okazanie ważnej polisy OC. Zwróć jednak uwagę, że złożenie wniosku o rejestrację pojazdu, automatycznie wiąże się z jego zarejestrowaniem, a więc wychodząc z urzędu z miękkim, tymczasowym dowodem rejestracyjnym, Twój pojazd jest już prawie gotowy do użytku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd, musi mieć ważną polisę OC. Dlatego wraz z otrzymaniem dowodu rejestracyjnego, nawet tymczasowego, musisz udać się niezwłocznie do agenta ubezpieczeniowego lub skorzystać z zakupu polisy online.
Należy więc przyjąć prostą zasadę: do dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży za ubezpieczenie OC auta odpowiada dotychczasowy właściciel. W jego interesie jest więc upewnić się, czy kupowany pojazd ma ważną polisę OC lub niezwłocznie udać się do firmy ubezpieczeniowej, aby taką polisę nabyć.
Podsumowanie
Kupując używany samochód, prawdopodobnie będzie on miał już ważną polisę OC, dlatego po spisaniu umowy kupna-sprzedaży, możesz zająć się innymi formalnościami, jak opłaceniem podatku, zgłoszeniem zakupu pojazdu do wydziału komunikacji i dopiero ewentualną kalkulacją składki. Jeśli jednak kupujesz pojazd, który nie posiada polisy OC, będziesz musiał ją nabyć tego samego dnia, kiedy staniesz się właścicielem pojazdu lub kiedy zarejestrujesz pojazd w wydziale komunikacji.
Odbierając stały dowód rejestracyjny pojazdu, zostaniesz poproszony o okazanie ważnej polisy OC.
Ubezpieczenie samochodu Opole
Ubezpieczenie Opole / Polisa OC / Ubezpieczenie mieszkania – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń