Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku

Niedziele handlowe to rzadkość w polskim kalendarzu. Wynika to z ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta. Polacy nie są zadowoleni z tego faktu, gdyż jeden dzień zdecydował o tym, że muszą teraz robić zakupy w tygodniu lub sobotę, co nie dla wszystkich jest możliwe. Mimo to ustawa dopuszcza kilka niedziel handlowych w roku i tak w 2021 jest ich aż… 7. Dwie niedziele handlowe wypadają w grudniu 2021 roku. Dowiedz się, kiedy wypadają pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku.

Jak wyznaczane są niedziele handlowe w 2022 roku?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wskazuje, w jaki sposób wyznaczane są niedziele handlowe. Tym samym przewiduje 7 wyjątków w ciągu roku kalendarzowego, kiedy handel w niedziele jest dozwolony. Niedziele handlowe to:

 1. ostatnia niedziela stycznia,
 2. ostatnia niedziela kwietnia,
 3. ostatnia niedziela czerwca,
 4. ostatnia niedziela sierpnia,
 5. niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkanocy,
 6. i 7. dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.

Sprawdź także:

Niedziela handlowa w 2022 roku

W 2022 r. niedziela handlowa wypada w następujące dni:

 1. 30 stycznia 2022 roku
 2. 10 kwietnia 2022 roku
 3. 24 kwietnia 2022 roku
 4. 26 czerwca 2022 roku
 5. 28 sierpnia 2022 roku
 6. 11 grudnia 2022 roku
 7. 18 grudnia 2022 roku

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 936)
 • Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz.1920)

Czy 30 stycznia 2022 roku to niedziela handlowa?

Najbliższa niedziela handlowa, w chwili publikowania tego artykułu, wypada 30 stycznia 2022 roku. Tego dnia, 30 stycznia 2022 roku, możesz zrobić zakupy we wszystkich sklepach.

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

W dni wolne od handlu objęte ustawą o zakazie handlu w niedzielę i święta, otwarte są tylko punkty usługowe, np. stacje benzynowe, kwiaciarnie, lodziarnie, apteki, mała gastronomia. Jednak dzięki różnym zapisom w ustawie, a w zasadzie braku ograniczeń, wiele sklepów, np. Żabka, Lidl, Biedronka, Auchan, Kaufland, również są otwarte w niedziele niehandlowe. Uruchamiając placówkę pocztową z możliwością nadawania i odbierania przesyłek, sklepy automatycznie przestał obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

Zanim wybierzesz się na zakupy, upewnij się, np. korzystając z Google Maps, czy wybrany sklep jest naprawdę otwarty. Sklep całkodobowy, prowadzony na osiedlu, może być otwarty w niedzielę handlową, jeśli za kasą stanie właściciel punktu. Podobnie działa Żabka, to nie sklep całodobowy, ale również jest ona otwarta od początku istnienia ustawy, także w niedzielę.

Żabka, po stacji benzynowej, to także jeden z nielicznych sklepów, który jest otwarty w Boże Narodzenie 25 grudnia. Jednak decyzja o tym, czy Żabka jest otwarta w Boże Narodzenie, należy do franczyzobiorcy.

Nie wiesz co robić w niedzielę wolną od handlu? Może wycieczka!

Niedziele wolne od handlu, zamknięte sklepy, to dobra okazja, aby wybrać się na wycieczkę po okolicy. Jeśli opuszczasz mieszkanie lub dom, a do tego planujesz podróż samochodem lub w ogóle, chcesz wyjechać za granicę, uznając, że nie ma czego sobie żałować, pamiętaj o ubezpieczeniu.

Unitrez – Agencja Ochrony i Ubezpieczenia Opole, oferuje cały wachlarz ubezpieczeń, które możesz zakupić bez wychodzenia z domu, przez telefon lub mail. Ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie mieszkania i domu, a także, ubezpieczenie turystyczne. Nasz agent przedstawi Ci wszystkie oferty, porówna ceny i wybierze najkorzystniejsze, dopasowane do Twoich potrzeb. Szukasz taniego ubezpieczenia samochodu lub ubezpieczenie mieszkania w Opolu? Zadzwoń: (+48) 77 457 80 13 i poznaj ofertę Ubezpieczenia Opole – Agencja Ochrony Unitrez.