Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Jaka jest różnica między kamerami IP i CCTV?

Używanie kamer monitorujących w miejscach pracy staje się coraz ważniejsze, ponieważ nieoczekiwane wydaje się narastać w każdej chwili. Nagranie kamery kradzieży lub pożaru będzie miało ogromne znaczenie w szybszej ewakuacji i zapewni wizualny dowód w przypadku popełnienia przestępstwa. Dostępne rodzaje kamer są jednak czasami skomplikowane technologicznie. Osoby inwestujące po raz pierwszy mogą czasem pomylić się, co składa się na użycie kamer CCTV, a co na IP.

Sprowadza się to do jednego typu łączącego się cyfrowo z Internetem, a drugiego to analogowego. Zrozumienie tych różnic (i niektórych podobieństw) pomoże Ci podjąć lepszą decyzję, jeśli wynajmiesz kamery do monitoringu na miejsce pracy.

Co to są kamery IP?

W epoce, w której większość chce lepszej przejrzystości obrazu w swoich kamerach bezpieczeństwa, wybór kamery IP staje się najwyższym priorytetem. Według najnowszych statystyk do 2025 roku liczba sprzedanych kamer IP przekroczy 100 mln sztuk .

Klarowność obrazu jest o wiele ważniejsza w aparacie bezpieczeństwa, nawet jeśli korzystanie z aparatu cyfrowego może mieć pewne wady. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb na stronie.

Ponieważ kamery IP są podłączone do Internetu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, wprowadzanych jest więcej środków bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami internetowymi. Mimo to, ponieważ ceny kamer IP są obecnie na bardziej przystępnym poziomie , coraz więcej firm w nie inwestuje.

Ponadto instalacja stała się łatwiejsza dzięki technologii bezprzewodowej, a także prostsza w użyciu, ponieważ nie jest zaangażowany żaden inny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że analog nie będzie miał pewnych zalet dla tych, którzy chcą czegoś prostszego.

Co to są kamery CCTV?

Każda kamera CCTV jest zasadniczo analogowa, co oznacza, że ​​nie jest podłączona do sieci. Pomimo tego, że jest „niecyfrowy”, tak naprawdę nie oznacza to, że technologia cyfrowa nie jest zaangażowana. Dotyczy to tylko samego aparatu.

Kiedy podłączasz kamerę do DVR, w grę wchodzi technologia cyfrowa . W rezultacie widać, że różnice między kamerami IP i CCTV niekoniecznie są tak duże, jak mogłoby się wydawać.

Konfiguracja jest również stosunkowo prosta, z wyjątkiem jednego urządzenia peryferyjnego: DVR. Wykonanie tego będzie wymagało połączenia kablowego, potencjalnie czyniąc instalację bardziej złożoną. Po przechwyceniu materiału przez kamerę jest on wysyłany do rejestratora, gdzie staje się nagraniem cyfrowym.

Analogowy HD jest teraz rzeczywistością, ponieważ rejestrator DVR przekształci materiał na cyfrowy, dając więcej powodów, dla których CCTV pozostaje aktualne. Mimo to, jakie inne aspekty między IP a CCTV stanowią klucz do podjęcia ostatecznej decyzji kupna/leasingu?

Aspekty kosztów mogą się różnić

Należy pamiętać, że systemy kamer CCTV mogą podwoić koszty ze względu na wymagany zakup DVR. Z kolei kamery CCTV mogą czasami kosztować więcej niż ostatnie spadki cen kamer IP.

Wiele z tego zależy od tego, czy planujesz zakup kamer do miejsca pracy w ramach wydatków kapitałowych. Z opcją leasingu cena jest bardziej wyrównana, ponieważ wynajmujesz kamery tylko na krótki czas.

Ustalenie tych kosztów zależy od tego, gdzie kupujesz lub wynajmujesz aparaty i ile innych funkcji naprawdę potrzebujesz. Miejsca pracy będą się różnić pod względem wymaganego rodzaju bezpieczeństwa.

Dzięki kamerom CCTV, które umożliwiają powrót i przeglądanie wcześniejszych nagrań bez połączenia z Internetem, dodatkowa cena za CCTV może być tego warta.

Szybkość klatek i rozmycie ruchu

Kolejnym czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji jest liczba klatek na sekundę w aparacie. Analog HD z pewnością poprawił liczbę klatek na sekundę, ale posuwa się tylko do tego stopnia. IP przechodzi do poziomu 4K, w tym doskonałej zdolności do przechwytywania akcji.

W scenariuszu, w którym miejsce pracy musi rejestrować więcej ruchu, kamera z wyższą liczbą klatek na sekundę może wymagać przeniesienia na listę priorytetów. Powodem jest to, że rozmycie ruchu wystąpiłoby na cokolwiek słabszego.

Jaka jest różnica między kamerami IP i CCTV?

Odtwarzanie nagrań może okazać się szkodliwe, jeśli kamera nie będzie w stanie zarejestrować wyraźnego obrazu osoby biegnącej lub kradnącej przedmiot.

Sprawdzenie tego na sali sądowej podczas rozprawy może sprowadzać się do wyroku skazującego lub uwolnienia sprawcy z powodu nieprzekonującego materiału filmowego. Co więcej, kamery IP często dają szersze widoki pod większym kątem.

Szyfrowanie

Zaletą opcji kamery IP jest możliwość stałego połączenia z Internetem w celu zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego. Częściowo obejmuje to używanie zaktualizowanych systemów szyfrowania, aby nikt nie włamał się do kamery.

Kamery CCTV na pewno nie będą miały dostępnego szyfrowania, co czyni je nieco bardziej podatnymi na próby włamań. Być może jest to rzadsze w przypadku systemu CCTV, choć może się to zdarzyć.

Niezależnie od tego, czy jest to ktoś, kto próbuje dokonać zemsty, czy po prostu chce stworzyć losowy chaos, włamanie się do twoich kamer bezpieczeństwa może stać się dużym problemem w zakresie bezpieczeństwa twojego miejsca pracy. Jeśli w pobliżu znajduje się coś wartościowego, może to dać złodziejom możliwość wprowadzenia się i zabrania rzeczy po próbie włamania.

Właściwe szyfrowanie jest w dzisiejszych czasach zawsze ważne dla cyberbezpieczeństwa. Kamera IP jest podatna na wszelkie luki w zabezpieczeniach Internetu, ale najnowsza technologia szyfrowania zawsze zatrzyma kogoś na ich drodze.

Kilka innych rzeczy do rozważenia między kamerami IP i CCTV

Dużą zaletą technologiczną kamer IP są ich sensory, które zazwyczaj pozwalają na pokrycie szerszych obszarów. Kamery CCTV są nieco bardziej ograniczone pod względem zajmowanej przez nie przestrzeni. Z tego powodu możesz potrzebować więcej kamer CCTV do pokrycia określonego miejsca pracy, gdzie jedna kamera IP może objąć tę samą przestrzeń.

Kolejną rzeczą do przemyślenia jest inteligencja i analityka, jaką mogą zapewnić również kamery IP. Mogą one stać się cenne, jeśli trzeba przygotować raporty na temat liczby incydentów, które mogą wystąpić w twoim miejscu pracy.

Wszystko to wymaga jednak większej krzywej uczenia się. Możesz nie potrzebować tego, jeśli w przeszłości używałeś kamer CCTV.

Wniosek

Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, leasing aparatów zawsze będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ inwestycje mogą przekroczyć budżet. Ponadto Twoje potrzeby mogą się zmienić z miejsca pracy na miejsce pracy. W jednym miejscu mogą wystarczyć kamery CCTV, w innym miejscu mogą skorzystać z kamer IP.