Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Jak działają czujniki ruchu?

Czujnik ruchu lub czujnik ruchu to urządzenie elektroniczne, które wykorzystuje czujnik do wykrywania pobliskich osób lub obiektów. Czujniki ruchu są ważnym elementem każdego systemu bezpieczeństwa. Gdy czujnik wykryje ruch, wyśle ​​alert do systemu bezpieczeństwa, a w przypadku nowszych systemów bezpośrednio do telefonu komórkowego. Jeśli subskrybujesz usługę monitorowania alarmów , czujniki ruchu można nawet skonfigurować tak, aby wysyłały alert do zespołu monitorującego.

Czujniki ruchu są powszechnie używane do:

  • Wykryj, kiedy potencjalny intruz znajduje się w pobliżu lub wewnątrz Twojego domu lub firmy.
  • Ostrzegaj, jeśli ludzie wejdą na obszary o ograniczonym dostępie. W domu może to być piwnica lub garaż.
  • Oszczędzaj energię, zasilając światła w obszarze tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Czujniki ruchu ultradźwiękowe i na podczerwień (PIR)

Aktywne czujniki ultradźwiękowe i pasywne czujniki na podczerwień to dwie najpopularniejsze technologie czujników ruchu, obie znane ze swojej dokładności i niezawodności.

Aktywne czujniki ultradźwiękowe emitują ultradźwiękowe fale dźwiękowe o częstotliwości przekraczającej zakres słyszalności człowieka. Fale te odbijają się od obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie i wracają do czujnika ruchu. Przetwornik w czujniku działa jako punkt orientacyjny dla sygnału — wysyła impuls i odbiera echo. Czujnik określa odległość między sobą a celem, mierząc czas między wysłaniem a odebraniem sygnału. Większość czujników ruchu umożliwia skonfigurowanie czułości, co oznacza, że ​​nie zadziała, jeśli odległość od obiektu jest zbyt duża. Jeśli odebrany sygnał mieści się w określonych parametrach, czujnik ruchu uruchomi się, ostrzegając, że ktoś lub coś znajduje się w pobliżu czujnika.

Czujniki ruchu zainstalowane w punktach wejścia, takich jak okna i drzwi, można skonfigurować tak, aby uruchamiały alarm antywłamaniowy. Czujniki drzwi i okien są instalowane specjalnie w celu wykrycia intruza, więc nie powinieneś mieć do czynienia z fałszywymi alarmami lub nadmiernymi powiadomieniami.

Czujniki ultradźwiękowe mogą wykrywać obiekty bez względu na ich kolor, rodzaj powierzchni lub rodzaj materiału (tj. metaliczny lub niemetaliczny). Mogą nawet wykrywać obiekty półprzezroczyste, chociaż jest to zwykle zarezerwowane dla zastosowań przemysłowych.

Pasywne czujniki podczerwieni

Czujniki PIR są nieco bardziej złożone niż aktywne czujniki ultradźwiękowe, ale wynik jest taki sam.

Ściany, podłogi, klatki schodowe, okna, samochody, psy, drzewa, ludzie – jak to nazywasz – wydzielają pewną ilość ciepła. Fale podczerwone mogą wykrywać temperaturę. Czujniki ruchu na podczerwień wykrywają obecność osoby lub obiektu, wykrywając zmianę temperatury na danym obszarze.

Użyjmy kamery wykrywającej ruch, aby zilustrować, jak to działa, chociaż każdy czujnik ruchu PIR działa tak samo.

W kamerze PIR znajdują się dwa czujniki. Gdy nikogo nie ma w pobliżu, kamera PIR wykrywa promieniowanie podczerwone otoczenia emitowane przez obiekty w tle, takie jak ściany i drzwi. Kiedy człowiek (lub zwierzę, przedmiot itp.) przechodzi obok kamery, pierwszy czujnik przechwytuje ich sygnaturę cieplną, powodując aktywację kamery, która uruchamia alarm i wysyła ostrzeżenie. Jeśli przedmiot zdarzy się, że opuści pole widzenia kamery, aktywuje się drugi czujnik, odnotowując nagły spadek temperatury.

Czujnik ruchu PIR wykorzystuje te zmiany temperatury do wykrywania obecności osoby lub obiektu. Podobnie jak aktywne czujniki ultradźwiękowe, czujniki PIR można skonfigurować tak, aby ignorowały niewielkie zmiany w podczerwieni, dzięki czemu możesz chodzić po domu lub firmie bez uruchamiania alarmów przez cały dzień i noc.

Rzadziej używane technologie czujników

Tomograficzne czujniki ruchu składają się z wielu węzłów . Węzły łączą się, tworząc sieć mesh. Czujniki te wykrywają obecność osoby lub obiektu, gdy połączenie między dwoma węzłami jest zerwane.

Wibracyjne czujniki ruchu wykrywają ludzi i przedmioty za pomocą niewielkich wibracji spowodowanych np. odgłosami kroków.

Mikrofalowe czujniki ruchu emitują impulsy mikrofalowe . Podobnie jak aktywny czujnik ultradźwiękowy, mikrofale odbijają się od obiektów i wracają do czujnika. W rzeczywistości pokrywają większy obszar niż czujniki PIR, ale są bardziej podatne na zakłócenia elektroniczne.

Niektóre czujniki ruchu są uważane za „technologię dualną”, ponieważ łączą dwa typy czujników w jednym systemie. Aktywne czujniki ultradźwiękowe i czujniki PIR są często łączone w jedną jednostkę w celu zwiększenia dokładności wykrywania. Zawsze możesz porozmawiać z instalatorem alarmów, aby upewnić się, że czujniki ruchu są najbardziej odpowiednią opcją dla Twojego domu lub firmy.

Gdzie najlepiej zainstalować czujniki ruchu?

Typowe czujniki ruchu mają zasięg do 80 stóp, co oznacza, że ​​pojedynczy czujnik ruchu prawdopodobnie nie pokryje długiego korytarza ani otwartej przestrzeni roboczej. Możesz wynająć firmę ochroniarską, taką jak Unitrez , aby zainstalować system bezpieczeństwa. Nasi instalatorzy przeanalizują układ Twojej przestrzeni, aby określić, gdzie dokładnie umieścić czujniki ruchu. Podobnie jak w przypadku kamer bezpieczeństwa , alarmów przeciwpożarowych i instalacji przeciwwłamaniowych , naszym celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Twojego domu lub firmy dzięki urządzeniom i komponentom umieszczonym w najbardziej strategicznych miejscach.

Po zainstalowaniu agent bezpieczeństwa zintegruje czujniki z systemem antywłamaniowym. Będziesz mieć szybki dostęp do całego systemu bezpieczeństwa z telefonu za pomocą aplikacji.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną ścieżkę bezpieczeństwa, postępuj zgodnie z instrukcjami dołączonymi do czujnika. Oto kilka wskazówek dotyczących instalowania czujników ruchu w domu lub firmie:

  • Zainstaluj czujniki w pobliżu punktów wejścia. Możesz kupić czujniki ruchu zaprojektowane specjalnie do drzwi i okien.
  • Umieść je w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Bardziej prawdopodobne jest złapanie intruza, jeśli zainstalujesz czujnik na korytarzu, klatce schodowej lub w innym miejscu, przez które ludzie muszą przejść. Rozsądnie jest również umieszczać czujniki w pobliżu pomieszczeń ze szczególnie cennymi przedmiotami, do których złodzieje mogą się udać jako pierwsi.
  • Nie instaluj czujników PIR w pobliżu źródła ciepła. Czujniki PIR analizują wahania temperatury w danym obszarze i mogą wywołać fałszywy alarm, jeśli zostaną zainstalowane zbyt blisko otworu wentylacyjnego, pieca lub kominka.
  • Nie blokuj czujnika. Czujniki nie będą działać prawidłowo, jeśli zostaną zasłonięte. Na początku przeszkoda może nie być oczywista. Na przykład, jeśli instalujesz światło z czujnikiem ruchu w domu nad podjazdem, zaparkowany samochód może utrudniać wykrywanie ruchu na chodniku lub na ulicy. Spróbuj zainstalować czujnik w miejscu, w którym otoczenie jest czyste.

Po zakończeniu instalacji wytrzyj czujnik z kurzu i zanieczyszczeń, aby zapewnić drożność obiektywu, a następnie regularnie je czyszcz.

Inteligentne czujniki ruchu obsługujące technologię Z-Wave łączą się z telefonem, aby uzyskać szybki dostęp i natychmiastowe powiadomienia. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz budowę inteligentnego domu, czy masz już dziesiątki podłączonych urządzeń, czujniki ruchu obsługujące Z-Wave są godnym dodatkiem do Twojej konfiguracji. (Jeśli nie znasz technologii Z-Wave, wcześniej opublikowaliśmy szczegółowy artykuł omawiający , czym jest technologia Z-Wave i jak działa ).

Poprawna konfiguracja czujników ruchu

Prawdopodobnie nie chcesz, aby Twój telefon był wysadzany powiadomieniami o ruchu tylko po to, aby dowiedzieć się, że to tylko rodzinne zwierzątko spacerujące po pokoju. Jeden z naszych specjalistów ds. bezpieczeństwa może skonfigurować ustawienia powiadomień detektora zgodnie z Twoimi upodobaniami.

Jeśli jest to instalacja DIY, będziesz musiał samodzielnie dostosować ustawienia. Zapoznaj się z instrukcją czujnika ruchu. Najprawdopodobniej jest dostarczany z aplikacją. Po pobraniu aplikacji możesz zmienić ustawienia, aby były bardziej lub mniej wrażliwe.

Nadal nie kupiłeś czujników ruchu? Poszukaj informacji o typach ustawień i funkcjach oferowanych przez różne czujniki. Niektóre są bardziej czujnikami typu „ustaw i zapomnij” z minimalnymi ustawieniami, podczas gdy inne czujniki są pełne funkcji, których konfigurowanie może poświęcić sporo czasu. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada — lub porozmawiaj z profesjonalistą w Unitrez, aby dowiedzieć się więcej.