Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Każdego roku rodzice zadają to samo pytanie lub są stawiani w sytuacji, w której szkoła proponuje im zakup ubezpieczenia dla ucznia. Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe i czy w ogóle powinniśmy ubezpieczać nasze dzieci? Ubezpieczenie dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Nie musimy opłacać składki na ubezpieczenie zaproponowane przez szkołę ani wykupywać tego ubezpieczenia prywatnie. Jednak warto, ponieważ niewielkim kosztem możemy zabezpieczyć nasze dziecko przez cały rok.

Ubezpieczenie dziecka w szkole – czy obowiązkowe?

Ubezpieczenie dziecka, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie na życie, dziecka, osoby dorosłej, to ubezpieczenie dobrowolne. Nie musisz posiadać ubezpieczenia, a szkoła nie może na swój sposób wymagać, aby dziecko takie ubezpieczenie posiadało. Brak ubezpieczenia nie spowoduje też, że dziecko nie będzie mogło chodzić do szkoły.

Zgodnie z przepisami, funkcjonują tak naprawdę tylko trzy ubezpieczenia obowiązkowe, tj.

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego,
  • ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenia szkole nie są obowiązkowe, ale to często jeden z pierwszych wydatków, jaki ponoszą rodzice w szkole. Zwykle szkoła oferuje rodzicom i ich dzieciom grupowe ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży. Co ważne, pomimo że szkoła składa taką ofertę, nie musimy z niej korzystać. Możemy również zakupić ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży prywatnie. Składka na takie ubezpieczenie nie jest wysoka, dlatego z wygody można zostawić ten temat szkole, ale też sprawdzić ofertę swojego ubezpieczyciela.

Jeśli posiadamy ubezpieczenie prywatne, często ubezpieczenie dziecka jako dodatek, jest jeszcze tańsze.

Kto odpowiada za wypadek dziecka w szkole?

Jeśli dziecku wydarzy się wypadek w szkole, przede wszystkim odpowiada za niego dyrektor lub osoby odpowiedzialne za sprawowanie opieki. Również polisa OC szkoły pokryje wypłatę ewentualnego odszkodowania. W teorii więc szkoła jest ubezpieczona, ale polisa OC nie jest tym samym co polisa NNW, którą dziecko może mieć wykupione prywatnie.

Mechanizm działa dokładnie tak jak w przypadku polisy OC i AC samochodu. Polisa OC chroni interesy sprawcy kolizji czy wypadku, pokrywając koszty na rzecz poszkodowanego. Jednak polisa AC działa niezależnie i w zależności od warunków polisy, właściciel otrzymuje środki dla siebie.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży, działa nie tylko na terenie szkoły i nie tylko w okresie roku szkolnego. To ubezpieczenie, które chroni życie dziecka przez cały rok, na terenie całego kraju, a także za granicą (w zależności od OWU).

Ubezpieczenia na życie dla dzieci i dorosłych

Niezależnie od tego czy Twoje dziecko chodzi do szkoły, czy decydujesz się na wyjazd, być może samemu zaczynasz szkołę, warto pamiętać o ubezpieczeniu na życie. Możesz je kupić w Unitrez Ubezpieczenia, korzystając z pomocy naszego agenta. Porównamy dla Ciebie ofertę kilku firm ubezpieczeniowych, sprawdzimy ogólne warunki umowy, wybierzemy najlepsze ubezpieczenie dla Ciebie, Twoich bliskich lub całej rodziny.

UbezpieczeniaUbezpieczenie Opole / Polisa OC / Ubezpieczenie mieszkania – wyślij wiadomość e-mail lub zadzwoń

W ofercie Ubezpieczenia Opole Unitrez znajdziesz:

  • Ubezpieczenie OC/AC: Hestia i Mtu, Warta i HDI, Generali i Proama, Allianz, Compensa, Uniqa
  • Ubezpieczenie Dom/mieszkanie: Hestia, Warta, Generali, Allianz, Compensa, Uniqa,
  • Ubezpieczenie turystyczne: Generali, Warta, Allianz, Compensa