Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Czy muszę wozić polisę OC i dowód rejestracyjny?

Cyfryzacja pozwala kierowcom oraz innym obywatelom korzystać z urzędów bez wychodzenia z domu. Coraz więcej spraw możemy załatwić lub zlecić przez Internet. Nie inaczej jest z posiadaniem dokumentów, np. cyfrowego dowodu osobistego czy dostępu do informacji o polisie OC i ważnym badaniu technicznym, tj. dowodzie rejestracyjnym. Czy muszę wozić polisę OC i dowód rejestracyjny?

Sprawdź także:

Zmiana przepisów

Do 1 października 2018 roku poruszanie się pojazdem bez posiadania dokumentów, tj. dowodu rejestracyjnego czy polisy OC, groziło mandatem. Jeśli udało nam się trafić na szansę, mogliśmy poprosić znajomych lub rodzinę, aby takie dokumenty przywieźli nam, dzięki czemu unikaliśmy mandatu.

1 Października 2018 roku zmieniły się przepisy i od tamtego dnia nie ma konieczności posiadania przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani potwierdzenia posiadania polisy OC. Nie oznacza to jednak, że możemy w ogóle nie posiadać tych dokumentów. Dowód rejestracyjny jest wciąż wydawany do każdego pojazdu, ale i tu zaszły zmiany, nie musimy go już wymieniać, jeśli skończy się miejsce na pieczątku.

Polisa OC obowiązkowa

Posiadanie polisy OC jest także obowiązkowe. Polisa OC musi być ważna, jeśli pojazd jest zarejestrowany i porusza się w ruchu drogowym. Za brak ważnej polisy OC przewidziane są kary. Do 3 dni zwłoki, kara za brak ważnej polisy OC wynosi już 1120 zł (2021 rok). W wielu przypadkach wartość ta przekracza cenę polisy OC.

Polisa OC musi być ważna, jeśli chcesz poruszać się po drodze. Nie musisz jednak posiadać potwierdzenia jej wydania czy opłacenia, gdyż teraz możesz sprawdzić te informacje, np. korzystając z numeru VIN lub tablic rejestracyjnych, w Internecie. Jak sprawdzić, czy pojazd ma polisę OC?

Jak sprawdzić, czy pojazd posiada polisę OC?

W przypadku zdarzenia drogowego np. wypadku czy kolizji numer polisy OC można sprawdzić po numerze VIN na strone https://www.ufg.pl/

Podsumowanie

Nie musisz posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia wydania i opłacenia polisy OC. Nadal musisz posiadać dowód rejestracyjny, a w przypadku jego zagubienia zgłosić to do urzędu. Polisa OC musi być wykupiona i ważna.

Od 5 grudnia 2020 roku nie musisz także wozić ze sobą prawa jazdy, ale powinieneś je posiadać wraz z aplikacją mObywatel, oferującą również dostęp do mTożsamości.

Ubezpieczenie samochodu Opole

Szukasz taniego ubezpieczenia samochodu w Opolu? Zadzwoń: (+48) 77 457 80 13 i poznaj ofertę Ubezpieczenia Opole – Agencja Ochrony Unitrez.