Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Czy można ubezpieczyć mieszkaniem, nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie mieszkania stanowi jedno z ważniejszych ubezpieczeń, jakie powinieneś nabyć, decydując się na swoje mieszkanie. Niezależnie od tego, czy będziesz w nim mieszkał, czy to mieszkanie na wakacje czy chcesz wynająć je obcej osobie. Ubezpieczenie mieszkania chroni je przed zdarzeniami losowymi, ale też odpowiednio skonstruowana polisa, może uratować Twój domowy budżet, na wypadek tak prostych sytuacji jak zbita szyba w oknie czy pęknięta płyta indukcyjna. Czy można ubezpieczyć mieszkanie, nie będąc jego właścicielem?

Kiedy można ubezpieczyć mieszkanie?

Możesz ubezpieczyć mieszkanie w trzech sytuacjach: kiedy jesteś jego właścicielem, a więc posiadasz akt notarialny, kiedy nabyłeś mieszkanie przez zasiedzenie lub kiedy jesteś najemcą mieszkania. W ostatnim przypadku powinieneś szukać ofert tzw. OC najemcy.

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, ale może być wymagane np. w sytuacji kiedy bank udziela Ci kredytu. Jednak bankowi zależy przede wszystkim na ubezpieczeniu murów i całego mieszkania, a nie jego zawartości, która jest Twoja i powinieneś ubezpieczyć ją we własnym zakresie. Zwykle to czego oczekuje bank znajduje się w polisie, jaką nabędziesz, także z uwzględnieniem tego, co jest Twoje i na czym równie mocno Ci zależy, np. zgromadzonych dobrach. Z tego powodu wiele osób decyduje się rozszerzyć polisę jakiej wymaga bank, lub nabyć osobną, dedykowaną do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

W sytuacji, w której jesteś najemcą mieszkania, sytuacja nieco się komplikuje, dlatego, że nie jesteś właścicielem mieszkania. Powinieneś jednak ubezpieczyć mieszkanie jako najemca, na wypadek spowodowania strat lub, o ile takiego ubezpieczenia nie ma właściciel, na wypadek gdyby sąsiedzi przyczynili się do tego uszkodzenia. Oczywiście to oni powinni odpowiadać za straty, ale wysokość składki nie jest na tyle duża, abyśmy nie mogli o tym pomyśleć samemu.

OC najemcy może mieć liczne wykluczenia, ale może też zawierać wiele interesujących dodatków, które między innymi będą dotyczyły ubezpieczenia mienia, które wniesiesz do tego mieszkania, np. własnego sprzętu do pracy i życia. Decydując się na wykup ubezpieczenia mieszkania, kiedy nie jesteś jego właścicielem warto zapoznać się z OWU ora zapytać agenta o wszystkie wykluczenia.

Ubezpieczenie mieszkania i ubezpieczenie nieruchomości

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie innej nieruchomości, ważne jest aby dopasować ofertę do potrzeb nieruchomości oraz właściciela. Warto zapoznać się z OWU, każdego ubezpieczyciela, aby wybrać najlepsze. Skorzystaj z pomocy naszego agenta, aby dopasować ubezpieczenie mieszkania, znaleźć tanie ubezpieczenie mieszkania i zapewnić właściwą ochronę mienia. Pamiętaj także o polisie na życie oraz ubezpieczeniu samochodu OC oraz polisie AC. Wszystkie to i więcej ubezpieczeń znajdziesz w Unitrez Ubezpieczenia Opole.