Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Co to jest ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny?

Może zdarzyć się, że po kolizji, sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. O ile nie uda Ci się zidentyfikować go, zrobić zdjęcia, zapisać numerów rejestracyjnych czy nawet zgłoszenie na Policję okaże się nieskuteczne, to ubezpieczyciel, zakładając, że masz jedynie polisę OC, nie będzie w stanie wypłacić Ci zadośćuczynienia. Polisa AC rozwiązuje ten problem, ale jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który pomoże poszkodowanym w pokryciu kosztów naprawy pojazdy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli co?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG, jest instytucją, której podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie interesów osób ubezpieczonych. Do funduszu należą firmy krajowe i zagraniczne, ubezpieczyciele, którzy w swojej ofercie posiadają polisy OC dla pojazdów mechanicznych i maszyn rolniczych. Ich nadrzędnym zadaniem jest wypłata wszelkiego rodzaju świadczeń i odszkodowań ofiarom wypadków. Wypadków spowodowanych przez wspomnianych wcześniej nieubezpieczonych właścicieli pojazdów.

Jednak rola UFG nie kończy się jedynie na pomocy i wypłacie odszkodowań. Jedną z ważniejszych ról funduszu jest także rozwój systemu odpowiedzialnego za ubezpieczenie OC, a więc zapewnienie jego jak najlepszego działania. Ma to na celu eliminowanie z dróg pojazdów, które nie są ubezpieczone. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada więc także za kontrolę i karanie nieubezpieczonych kierowców.

Skąd UFG posiada środki na wypłatę odszkodowań?

Zastanawiasz się, w jaki sposób UFG pozyskuje środki na wypłatę odszkodowań? I dlaczego polisa OC jest obowiązkowa? Odpowiedzi na te pytania sprowadzają się do wspólnego mianownika, jakim przede wszystkim są polisy ubezpieczeniowe. Zakłady ubezpieczeń, które świadczą usługi w zakresie ubezpieczeń objętych gwarancją UFG, zobowiązane są wpłacać środki na rzecz tego funduszu. Ponadto sam fundusz dysponuje lokatami i ma wpływy z kar, które nakłada na właścicieli pojazdów bez polisy OC, itp.. Nie trudno więc zauważyć, że każdy właściciel pojazdu z ważną polisą OC oddaje część tej składki na UFG, w efekcie czego, może on liczyć na wsparcie funduszu, jeśli dojdzie do sytuacji, np. opisanej na początku tego artykułu.

Ubezpieczenie samochodu w Opolu

Skoro posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, a dodatkowo część składki zabezpiecza UFG, a przez to także interesy właścicieli pojazdów posiadających polisy OC, warto pamiętać o terminowym płaceniu składek. Jeśli interesuje Cię tanie ubezpieczenie samochodu, zapraszamy do kontaktu z naszym agentem: