Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ, z ang. EHIC to bezpłatna karta, która daje dostęp do niezbędnej medycznej, państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 27 krajów UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Opieka odbywa się na takich samych warunkach i za taką samą cenę (w niektórych krajach bezpłatna) jak dla osób ubezpieczonych w tym kraju.

Karty są wydawane przez państwową kasę chorych – NFZ tj. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ Opole
Adres EKUZ w Opolu
ul. Głogowska 37, 45-315 Opole
tel.: (77) 402-01-00, 402-01-02

Dowiedz się także o ubezpieczeniach, sprawdź Ubezpieczenia Opole Unitrez Agencja ochrony:

EKUZ – ważne informacje

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:

  • nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego. Nie obejmuje żadnej prywatnej opieki zdrowotnej ani kosztów, takich jak lot powrotny do kraju ojczystego lub zgubione/skradzione mienie,
  • nie pokrywa kosztów, jeśli podróżujesz dla wyraźnego celu uzyskania pomocy medycznej,
  • nie gwarantuje bezpłatne usługi. Ponieważ system opieki zdrowotnej w każdym kraju jest inny, usługi, które nic nie kosztują w domu, mogą nie być bezpłatne w innym kraju.
  • Kiedy przenosisz swoje miejsce zwykłego pobytu do innego kraju, powinieneś zarejestrować się, aby otrzymać opiekę medyczną w nowym kraju zwykłego pobytu.

EKUZ – informacje dodatkowe

Warto dodać, że karta EKUZ poza niezbędna opieką medyczną świadczoną po obniżonych kosztach lub nawet bezpłatnie obejmuje leczenie, np. przewlekłego schorzenia jeśli staje się to niezbędne podczas wizyty za granicą. Dodatkowo kobiety spodziewające się dziecka, mogą liczyć na opiekę poporodową jak i pokrycie całego leczenia związanego z porodem. Tak samo dotyczy to matki jak i dziecka. Jeśli w czasie wyjazdu miałeś planowane zabiegu zaopatrzenia w tlen czy dializy nerek, możesz wcześniej umówić się w wybranej placówce, aby zarezerwować taki zabieg jeszcze przed wyjazdem.

Karta EKUZ jest imienna, wystawiona na nazwisko posiadacza i jest bezpłatna . Każdy oddzielny członek rodziny podróżującej musi posiadać własną kartę, w tym dzieci poniżej 16 roku życia. Karty wydane przez Francję są ważne przez 2 lata ( okres ważności karty różni się w zależności od państwa wydającego).