Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Co oznaczają strzałki przy zakazie postoju?

Znak zakazu postoju oznacza nic innego, jak to, że nie możesz na danym odcinku drogi, unieruchomić pojazd na dłużej niż minutę. Możemy uznać, że widząc znak zakazu postoju, możesz co najwyżej wysadzić pasażera lub umożliwić mu wejście do pojazdu i niezwłocznie odjechać. Znak ten odwołuje skrzyżowanie z inną drogą, także skrzyżowanie typu T, ale również strzałka, znajdująca się pod znakiem.

Znak zakazu postoju

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, Art. 2. pkt. 29 i 30)

  • zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów,
  • postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Znak zakazu postoju B-35 ustawiany jest w miejscach, w których nie możesz zatrzymać pojazdu na dłużej niż 1 minutę lub na czas określony dodatkową tabliczką umieszczaną pod znakiem zakazu postoju, np. 5 minut. Dotyczy to oczywiście sytuacji celowo stwarzanych przez nas, a nie wynikających z ruchu drogowego, jak korek czy awaria pojazdu.

Warto pamiętać, że znak ten dotyczy tak samo jezdni, jak również chodnika.

Strzałki pod zakazem postoju

Znak B-35, zakaz postoju, może występować z wieloma innymi znakami, np. informacją o odholowaniu pojazdu, tablicą informacyjną z regulacjami dodatkowymi, jak również w okolicy znaków informujących o możliwości zaparkowania pojazdu D-18.

Jednak znak B-35 najczęściej występuje wraz ze strzałkami, znakami T-25 i T-26, które wyznaczają początek i koniec obowiązywania znaku zakazu postoju.

Strzałki widoczne pod znakiem zakazu postoju, określają początek i koniec jego obowiązywania, a także stronę/obszar

Pamiętaj, że odwołanie znaku zakazu postoju odbywa się tylko poprzez pojawienie się skrzyżowania, także typu T po przeciwnej stronie niż kierunek jazdy oraz poprzez zastosowanie znaku T-25c pod znakiem B-36, czyli strzałka w dół pod zakazem postoju. Znak odwołujący zakazy B-42, nie odwołuje zakazu postoju.

Strzałki przy zakazie postoju określają więc początek i koniec obowiązywania znaku, jak również kontynuację lub zakaz postoju po obu stronach, np. placu.

Ubezpieczenie samochodu w mieście

Parkowanie w mieście może oznaczać kłopoty, zarówno z dostępnością miejsca, jak i uszkodzeniem pojazdu. Jeśli uszkodzisz pojazd innemu kierowcy, możesz udostępnić mu polisę OC. Jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, możesz zgłosić się do UFG po wypłatę odszkodowania i pomoc. Najlepiej mieć także polisę AC dla Twojego pojazdu, która pozwoli Ci szybko zlikwidować szkody, a także zabezpieczyć pojazd na wypadek kradzieży lub gdy jesteś sprawcą zdarzenia.

Cena polisy OC może powodować duże koszty, szczególnie jeśli przyjrzeć się wysokości mandatów w 2022 roku, dlatego warto szukać tanie ubezpieczenie OC, tania polisa AC wraz z dodatkami jak Assistance, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon. Skorzystaj z pomocy naszego doradcy i porównaj ceny polisy OC aż w 9 towarzystwach ubezpieczeniowych. Zadzwoń teraz i kup polisę OC online, bez wychodzenia z domu, z dowolnego miejsca w Polsce.