Unitrez Ochrona – Agencja Ochrony w Opolu

Badanie techniczne po terminie

Badanie techniczne pojazdu, kończące się przysłowiową “pieczątką w dowodzie” to badanie, które kierowcy pojazdów starszych niż 5 lat muszą wykonywać co 12 miesięcy. Wyjeżdżając z salonu, pierwsze badanie wykonasz po 3 latach, kolejne po 2 i następne co roku. Badanie techniczne ma na celu potwierdzić, że pojazd jest sprawny techniczne i może poruszać się po drodze. Powinieneś przestrzegać terminu, ale dowiedz się co zrobić, jeśli nie wykonasz go na czas.

Badanie techniczne – informacje podstawowe

Wielu kierowców każdego roku ma ten sam problem, zapominają zrobić badanie techniczne samochodu i obawiają się tego konsekwencji, lub celowo nie wykonują badania i poruszają się dalej pojazdem po drogach. Jakie konsekwencje mogą ich spotkać? W teorii, do 500 zł mandatu, odebranie dowodu rejestracyjnego, odholowanie pojazdu na parking lub skierowanie na ponowne badanie. W praktyce są nadal kierowcy, którzy odwlekają badanie o wiele miesięcy, a nawet lat, ale przede wszystkim wciąż wielu kierowców uważa, że taki przegląd techniczny, nie jest niczemu potrzebny.

Minął termin badania technicznego, co zrobić? Przede wszystkim upewnij się, że posiadasz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, oraz że wszystkie żarówki w pojeździe są sprawne. Udaj się do stacji kontroli pojazdów, możesz odwiedzić stacje kontroli pojazdów w Opolu lub w innej miejscowości. Nie ma znaczenia, gdzie wykonasz przegląd.

Badanie techniczne ma na celu wykazać sprawność pojazdu i dopuścić go do dalszego ruchu na okres kolejnych 12 miesięcy. Jeśli badanie będzie miało wynik pozytywny, wyjedziesz z pieczątką lub potwierdzeniem wykonania badania. Zapłacisz za to 99 zł lub około 160 jeśli masz instalację LPG.

Niezaliczone badanie techniczne

A co jeśli samochód nie przejdzie badania techniczne? Nic się nie stało. Badanie techniczne wykonywane jest na podstawie określonej listy rzeczy do sprawdzenia, a więc np. zawieszenia, hamulców, sprawności układu hamulcowego, świateł, spalania, itp.. Zadaniem uprawnionego diagnosty jest wskazanie Ci, co powinno zostać naprawione. Jeśli więc nie przejdziesz badania technicznego, ale pojazd będzie na tyle sprawny, aby poruszać się po drodze, opuścisz stację diagnostyczną aby naprawić wskazane problemy, a następnie wrócić na badanie techniczne, cząstkowe.

Przy ponownej wizycie diagnosta sprawdzi jedynie te punkty całego badania, które wcześniej nie zostały zaliczone i nie przeszły pozytywnie kontroli. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy pojazd jest w bardzo złym stanie technicznym, będzie trzeba go zabrać, np. na lawecie, ze stacji diagnostycznej.

Czy mogę jeździć bez ważnego badania technicznego?

Jazda bez ważnego badania technicznego to łamanie przepisów prawa. Grozi za to mandat od 50 do 500 zł, utrata dowodu rejestracyjnego. Jeśli pojazd jest w dobrym stanie technicznym, a mimo to przespałeś termin przeglądu, możliwe, że unikniesz konsekwencji, jedynie utracisz dowód rejestracyjny, który będziesz mógł odebrać z wydziału komunikacji po wykonaniu badania technicznego i przedstawieniu stosownego zaświadczenia urzędnikowi.

Jeśli pojazd jest w złym stanie technicznym, nie tylko otrzymasz mandat, utracisz dowód rejestracyjny, ale również nie otrzymasz skierowania na badanie, przez co pojazd będzie unieruchomiony. Możesz go odholować lub wezwać lawetę i przetransportować do warsztatu, a następnie po wykonaniu badania technicznego, na które również powinieneś wezwać lawetę do transportu, otrzymasz zaświadczenie, z którym będziesz mógł odebrać dowód z wydziału komunikacji.

Podsumowanie

Niezalecany poruszania się po drodze bez ważnego badania technicznego, ale jeśli pojazd jest sprawny, nie wpadajmy w panikę, a po prostu upewnij się, czy mamy gaśnicę, trójkąt, sprawne światła oraz jeśli wiemy o jakiś usterkach, napraw je, a następnie udaj się do stacji kontroli pojazdów Opole lub w innej miejscowości. Przeglądy rejestracyjne powinieneś wykonywać na stacjach do tego upoważnionych, tzw. SKP.

Przy okazji wykonywania badania technicznego, dowiesz się o ewentualnych usterkach pojazdu. Uzyskaj jak najwięcej informacji od diagnosty, aby przekazać je w warsztacie samochodowym i naprawić. Wróć na badanie cząstkowe, aby uzyskać w pełni pozytywny wynik. Pamiętaj także, że badanie techniczne wykonywane jest co 12 miesięcy i nie zwalnia Cię to z obowiązku dbania o pojazd, naprawiania wszystkich usterek na czas. O ile badanie techniczne może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela, może się też okazać, że zaniedbania z okresu 12 miesięcy, mogą również mieć znaczenie przy ocenie zdarzenia, jego przyczyny i skutków.

Sprawdzasz do kiedy masz ważne badanie techniczne pojazdu? Sprawdź także ważność swojej polisy OC oraz AC jeśli posiadasz. Ubezpieczenie samochodu możesz wykupić w Unitrez – Ubezpieczenie Opole przy ul. Górnej 5 lub telefonicznie  (+48) 77 457 80 13. Możesz także zlecić nam montaż systemu monitoringu pojazdów, który odpowiada między innymi za lokalizację pojazdu czy monitoring zużycia paliwa.